6.1 C
Pristina
Monday, October 25, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Zbulimi arkeologjik që përcakton se kur u krijuan veshjet e para të...

Zbulimi arkeologjik që përcakton se kur u krijuan veshjet e para të njerëzimit

Arkeologët në Marok kanë identifikuar mjetet që përdoreshin për të prodhuar veshje mijëra vjet më parë.  Të krijuara nga kockat, këto stoli” datojnë 120,000 vjet më parë, dhe janë më të vjetrat të gjetura ndonjëherë, tha një nga studiuesit.

“Është një zbulim i madh pasi për herë të parë ne identifikojmë mjete kockore të vjetra që janë përdorur për të bërë veshje,” tha arkeologu maroken Abdeljalil El Hajraoui.

Ekipi ndërkombëtar zbuloi më shumë se 60 mjete në një shpellë më pak se 20 kilometra nga kryeqyteti i Afrikës së Veriut.

“Mjetet si ato të zbuluara në shpellë u përdorën për 30,000 vjet, gjë që dëshmon shfaqjen e kujtesës kolektive. Ato ishin krijuar qëllimisht për punimin e lëkurës dhe leshit”.

Ekipi gjithashtu zbuloi hapësira jetese të gërmuara në tokë ose të ndërtuara në shpellë, si dhe guaska deti të shpuara të përdorura me sa duket si zbukurime.

Maroku ka qenë vendndodhja e një numri gjetjesh të rëndësishme arkeologjike. Të mërkurën ministria e Kulturës njoftoi se studiuesit në një shpellë pranë Essaouira, rreth 400 kilometra në jugperëndim të Rabatit, kishin zbuluar një koleksion prej rreth 30 guackash të kërmijve detarë që datonin deri në 150,000 vjet.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrësit’?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit....

”Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën..”

BORA Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën. Vjeshta e trishtueshme erdhi dhe iku. Tani...

Historia/Njihuni me dy njerëzit që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Ne jemi larg dëshirës për luftë. Përderisa po zhvillohen negociata me Austrinë për llogari të Serbisë, trupat e mia nuk do të...

Zbulohet letra e rrallë e Skënderbeut në arkivat e Shuteriqit

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte vetëm Atleti i Krishtit, njeriu që mbajti larg dyerve të Europës Perandorinë Osmane, por edhe një njeri...

Recent Comments