6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home KAFSHËT Bioteknologjia do të rikthejë speciet e zhdukura

Bioteknologjia do të rikthejë speciet e zhdukura

A mund të ringjallen speciet e zhdukura? Një firmë bioshkencore njoftoi të hënën planet për të të përdorur teknologjinë në zhvillim që do të rikthejë mamuthin me lesh të tundrës arktike.

Kompania e re Colossal, duke përfituar nga një partneritet me një gjenetist të Harvardit, tha se përpjekja e saj për rikthimin e specieve ka potencialin për të gjeneruar një model pune për restaurimin e ekosistemeve të dëmtuara ose të humbura dhe në këtë mënyrë të ndihmojë në ngadalësimin apo edhe ndalimin e efekteve të ndryshimit të klimës.

Mamuthët me lesh kanë jetuar në pjesën më të madhe të Arktikut dhe bashkëjetuan me njerëzit e hershëm.

Ata u zhdukën rreth 4 000 vjet më parë. Për dekada të tëra, shkencëtarët kanë mbledhur elementë mamuthësh si: eshtra, dhëmbë dhe flokë për të nxjerrë dhe provuar të rendisin ADN-në e tyre.

Colossal thotë se synon t’i fusë sekuencat e ADN-së të mamuthëve me lesh në gjenomin e elefantëve aziatikë, për të krijuar një “hibrid elefant-mamuth”, raporton phys.org.

Elefantët aziatikë dhe mamuthët me lesh ndajnë 99.6 përqind përbërje të ngjashme të ADN-së.

Modelet e mëdha të migrimit të mamuthit me lesh u panë si kritike për ruajtjen e mjedisit të rajonit të Arktikut.

Kolosal thotë se rikthimi i këtyre kafshëve ka potencialin për të rikthyer kullotat arktike, një rajon i gjerë që mund të luftojë efektivisht ndryshimet klimatike.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kapedani i Mirditës Llesh Lleshi i Gjonmarkajve, siç njihet ndryshe Lleshi i Zi

Kapedani i Mirditës Llesh Lleshi i Gjonmarkajve ose siç njihet ndryshe Lleshi i Zi jetoi gjatë shekullit XVIII-XIX, nofkën "i Zi" ai...

“Amerika e ka për detyrë të pranojë thirrjen e shqiptarëve,..” Woodrow Wilson

Woodrow Wilson President i SHBA-së më 1913-1921 “Amerika e ka për detyrë të pranojë thirrjen e shqiptarëve,të cilët kërkojnë...

NASA: Qielli është shumë më afër

Yjet e portretizuara në imazhet e para testuese të kapura nga teleskopi hapësinor James Webb pas përfundimit të shtrirjes së pasqyrës shkëlqejnë...

Stamboul (1883)- Si u prit emërimi i Naim Frashërit si inspektor i shkollave greke?

Naim Frashëri (1846 – 1900) Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Prill 2022 “Stamboul” ka botuar,...

Recent Comments