6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home RETROSPEKTIVË Shqiptarët në Manastir në vitin 1909 (Video)

Shqiptarët në Manastir në vitin 1909 (Video)

MANASTIR, 1909: Shqiptarët duke festuar “Hyrjetin” kushtetutën e re të Perandorisë Osmane.

Kushtetuta, në fillim, premtoj lëshime dhe të drejta më të mëdha për të gjitha kombet duke përfshirë dhe shqiptarët por ndodhi e kundërta xhon-turqit ishin me të egër se sa regjimi i mëparshëm .
Shqiptarët si gjithmon gjatë historisë edhe kësaj here ja futen turqit. Kurse në vitin 1911 shqiptarët dulen ta presin Padishahun Mehmet Rashidin, dhunuesin e kryengritjës në Kosovë dhe Malësi 1910/11

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments