6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home SOCIALE Gjithçka që dimë për variantin Mu të koronavirusit

Gjithçka që dimë për variantin Mu të koronavirusit

Varianti Delta i koronavirusit SARS-CoV-2 po bredh botën për muaj të tërë. Por tani një variant i ri, i quajtur mu, duket se ka ardhur për të qëndruar. Edhe pse duhet të jeni vigjilentë, është mirë të mos fiksoheni për mutacionet e reja në virus. Për momentin, kjo është gjithçka që dimë për variantin mu të këtij koronavirusi.

Varianti Mu ka mutacionet N501Y dhe E484K, por çfarë do të thotë kjo? “E para ka të bëjë me një rritje të transmetueshmërisë dhe e dyta me një ulje të kapacitetit të neutralizimit të antitrupave,” tregon Ministria Spanjolle e Shëndetësisë në një dokument mbi koronavirusin. Kjo është ajo që ka alarmuar Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH), e cila, që nga fundi i gushtit, tashmë po monitoron këtë dhe variante të tjera të reja. Sidoqoftë, ndërsa duhet të jemi të kujdesshëm, duhet të qëndrojmë të qetë para Mu.

Ne tashmë e dimë se një lloj, një variant dhe një mutacion nuk janë të njëjta. Në këtë rast, ne jemi përballur me një mutacion SARS-CoV-2 që ka krijuar variantin me emrin shkencor B.1.621. Gjithashtu i njohur si mu (sepse po i quan variantet me emra të shkronjave greke). Origjina e këtij varianti të SARS-CoV-2 është në Kolumbi janarin e kaluar. Sidoqoftë, duket se në këta muaj është përhapur në vende të tjera dhe madje është gjetur në Spanjë. Por gjëja më e rëndësishme në lidhje me variantin mu është se mund të shpëtojë nga imuniteti i prodhuar nga vaksinat e koronavirusit. Edhe pse për ta siguruar atë do të duhet të bëhen më shumë kërkime.

“Të dhënat paraprake të paraqitura në Grupin e Punës për Evolucionin e Virusit tregojnë një ulje të kapacitetit të neutralizimit të serumeve të pacientëve të shëruar dhe të vaksinuar. E ngjashme me atë të vëzhguar për variantin Beta (zbuluar në Afrikën e Jugut),” tha Organizata Botërore e Shëndetit në një deklaratë për shtyp. Prandaj, është e rëndësishme të presim që studimet e mëvonshme të konfirmojnë (ose hedhin poshtë) këtë hipotezë.

Të gjithë viruset kanë tendencë të ndryshojnë me kalimin e kohës. Ata mund ta bëjnë atë shumë shpejt, siç është rasti me HIV, ose ta bëjnë atë më ngadalë, siç ndodhi gjatë bllokimit gati-global me koronavirusin. Edhe tani shkalla e mutacionit SARS-CoV-2 nuk është shqetësuese, bie brenda asaj që ne e konsiderojmë normale. Dhe, në përgjithësi, vaksinat kundër këtij koronavirusi duket se vazhdojnë të funksionojnë. Kjo nuk përjashton që në të ardhmen disa të shpëtojnë nga imuniteti i krijuar; por për momentin nuk kemi pse të shqetësohemi. Gjithashtu, nëse vazhdojmë të ruajmë masat e sigurisë (larja e vazhdueshme e duarve; përdorimi i maskave dhe distanca sociale) do të jetë më e vështirë për ta kapur atë.

Mu nuk është varianti i parë i koronavirusit që na ka trembur. Para saj ishin Alpha, Beta, Gamma dhe Delta; por së bashku me Mu kanë ardhur edhe Eta, L-ota, Kappa dhe Lambda. OMS monitoron variantet e reja për të gjetur se si po ndryshon koronavirusi dhe në rast se ndonjëri prej tyre mund t’i shpëtojë imunitetit të prodhuar nga vaksinat. Për momentin, me një përqindje më të mirë ose më të keqe të efektivitetit, injeksionet po na mbrojnë të sigurt; veçanërisht shtrime serioze në spítal dhe vdèkje.

Ne nuk jemi në Mars 2020. Shkenca e njeh më mirë këtë koronavirus dhe pak nga pak do të dimë më shumë për variantin mu; edhe nëse kemi nevojë për masa parandaluese shtesë. Por për momentin mos kini frikë prej tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments