6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home SHKENCË/TECH Një dokumentar që tregon se si Musk do të dërgojë civilë në...

Një dokumentar që tregon se si Musk do të dërgojë civilë në hapësirë

Dokumentari në Netflix që tregon se si Elon Musk do të dërgojë civilë në hapësirë ??në Frymëzimin e SpaceX4.

Javën e kaluar SpaceX, kompania ajrore e Elon Musk, njoftoi datën për nisjen e misionit të saj të parë plotësisht civil: “Inspiration4”. Astronautët e parë plotësisht civilë do të fillojnë udhëtimin e tyre në hapësirë ??të mërkurën e ardhshme, 15 shtator. Gjithashtu, nga kjo e hënë ju mund të shijoni një seri dokumentarësh në Netflix që ndjek trajnimin e këtyre civilëve, të quajtur Countdown: Inspiration4 Mission to Space.

Dokumentari në Netflix “Countdown: Space Mission Inspiration4” përbëhet nga pesë episode me nga 45 minuta secila; por për momentin kanë dalë vetëm dy. Të hënën tjetër, 13 shtator, do të dalin kapitujt e tretë dhe të katërt. Për të parë episodin përfundimtar do të na duhet të presim.

Kjo na bën të dyshojmë: A mund të shohim imazhe të misionit? Ende nuk mund ta dimë; Por fansat e misionit me siguri do të ishin të kënaqur të shihnin civilë të zgjedhur të shkonin dhe të dilnin nga hapësira me anijen kozmike Dragon të SpaceX. Sepse ky është një moment historik i ri në eksplorimin e hapësirës dhe në garën e hapësirës private.

Seria dokumentare e Netflix ndjek anëtarët e misionit SpaceX’s Inspiration4; i udhëhequr nga Jared Isaacman, themelues dhe CEO i kompanisë së pagesave Shift4. Së bashku me pilotin me përvojë ata do të shkojnë në hapësirë Chris Sembroski, punonjës i Lockheed Martin dhe veteran i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara; Sian Proctor dhe Hayley Arcenaux, Shën Jude Asistent i Mjekut dhe i mbijetuar i kancerit të kockave.

Arcenaux do të jetë amerikani më i ri që shkon në hapësirë ??dhe personi i parë me një protezë që bën një udhëtim të tillë.

Në fakt, Arcenaux do të thyejë dy rekorde me këtë udhëtim. Dhe është se ajo do të jetë amerikania më e re që do të udhëtojë në hapësirë ??dhe, përveç kësaj, ajo do të jetë personi i parë me një protezë që do të bëjë një udhëtim të këtij lloji. E reja ka një protezë për shkak të kancerit që pësoi kur ishte e re; meqë mjèkët duhej të hiqnin një pjesë të femurit.

Katër anëtarët e misionit SpaceX janë stërvitur shumë për këtë udhëtim, siç mund ta shihni në serinë dokumentare të Netflix; por ata gjithashtu janë njohur me njëri -tjetrin. Dhe është shumë e rëndësishme që astronautët të mund të mbajnë një bashkëjetesë të qetë; edhe pse ky udhëtim është më i shkurtër se ata që zakonisht shkojnë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) dhe koha së bashku në hapësirë ??do të jetë më e shkurtër.

Sa do të zgjasë misioni i SpaceX’s Inspiration4? Koha minimale që Musk do t’i dërgojë këta katër persona në hapësirë ??është tre ditë; edhe pse mund të jetë deri në pesë nëse ekuipazhi dëshiron. Por ndoshta nuk do të ndodhë. Përfundimisht, ekuipazhi do të hyjë përsëri në atmosferën e Tokës dhe do të ulet në ujë, në brigjet e Floridës, siç shpjegohet në një deklaratë për shtyp të SpaceX.

Me pak fjalë, për momentin shumë pak njerëz mund të bëhen astronautë, madje as për civilët nuk duket se do të jetë e lehtë. Në këtë rast, kostoja e misionit përballohet nga Isaacman si pjesë e një fondi për një spital që bën kërkime mbi kancerin. Por hapësira, për momentin, ende një trill miliarderësh. Siç kanë treguar fluturimet nënorbitale të Richard Branson (Virgin Galactic) dhe Jeff Bezos (Blue Origin). Fluturime të ndryshme hapësinore në shumë mënyra, por në fund të fundit udhëtoni në hapësirë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments