6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KËSHILLA Shtoni këto pesë produkte të fortifikuara në dietën tuaj për të ushqyer...

Shtoni këto pesë produkte të fortifikuara në dietën tuaj për të ushqyer të shëndetshëm

Fortifikimi i ushqimit është një nga strategjitë më të thjeshta dhe më të qëndrueshme të shëndetit publik për të adresuar sfidën e mangësive të mikronutrientëve.

Ushqimet e fortifikuara gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e vitaminave dhe mineraleve të kërkuara, kur konsumohen rregullisht.

Kripë e dyfishtë e fortifikuar

Kripa e Dyfishtë e Fortifikuar (DFS) është një produkt ushqimor i përforcuar novator që jep sasi të vogla por vendimtare të jodit dhe hekurit përmes dietës së përditshme. Fortifikimi i dyfishtë i kripës me jod dhe hekur është një qasje e qëndrueshme për të luftuar çrregullimin e mungesës së jodit dhe mangësitë e hekurit.Reklamë

Qumësht i fortifikuar

Qumështi është një burim i pasur me proteina me cilësi të lartë, kalcium dhe vitamina të tretshme në yndyrë A dhe D. Vitaminat A dhe D humbasin kur yndyra e qumështit hiqet gjatë përpunimit.

Vaj ushqimor i fortifikuar

Më shumë se 57 përqind e fëmijëve vuajnë nga mungesa e vitaminës A. Konsumimi i vajit ushqimor të pasuruar me vitaminë A përdoret për parandalimin e problemeve të syve si verbëria e natës dhe vitaminës D për forcimin e kockave.

Fortifikimi i orizit

Orizi forcohet me hekur, acid folik dhe vitaminë B12, ku hekuri parandalon aneminë dhe çrregullime të tjera të mungesës së hekurit. Acidi folik parandalon peshën e ulët të lindjes dhe defektet e tubit nervor te foshnjat e porsalindura, dhe vitamina B12 parandalon aneminë megaloblastike.

Fortifikimi i miellit të grurit

Fortifikimi i miellit të grurit është një tjetër strategji me kosto efektive. Forcimi i grurit me hekur, acid folik dhe vitaminë B12 do të ndihmojë në luftimin e anemisë dhe ndihmën në formimin e gjakut.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments