6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KURIOZITETE Pas kësaj skulpture të Abraham Lincoln ndodhet një dhomë sekrete amerikane, ky...

Pas kësaj skulpture të Abraham Lincoln ndodhet një dhomë sekrete amerikane, ky është sekreti i saj (Foto/Video)

Mali Raschmor përfshin skulptura prej 18 metrash të  ish-presidentëve të SHBA-ve të bëra për nder të tyre.

Ai ndodhet pranë Kistoune, South Dakota, dhe mbulon një sipërfaqe prej 5.17 kilometra katrorë. Nga e majta në të djathtë janë George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt dhe Abraham Lincoln.

Edhe pse duket pamje e mrekullueshme, pak njerëz e dinë se monumenti fsheh një sekret të madh, transmeton InfoPress.

Gjegjësisht, pas kokës së plasaritur të Abraham Lincoln, ekziston një departament i fshehtë, të cilin arkitekti i saj Gotzon Borglum me sa duket e kishte planifikuar me kujdes të madh.

Megjithëse fillimisht shpresonte të bënte një fotografi më të madhe që do të tregonte momentet historike të Shteteve të Bashkuara, për shkak të kufizimeve të ndryshme ai e kuptoi se është më mirë që aty të vendosen vetëm presidentët e SHBA-ve.

Megjithatë, qeveria amerikane e lejoi atë të punonte në një projekt të veçantë – duke krijuar një dhomë të fshehtë.

Në këtë dhomë të fshehtë ai donte të linte një mesazh për gjeneratat e ardhshme – si një lloj kasolle që do të hapet për disa mijëra vjet dhe do të lejonte një qytetërim tjetër të zbulojë diçka rreth tyre, veçanërisht kur nuk jemi më.

Megjithëse skulptori vdiq para se të përfundonte projektin, në vitin 1990, puna në dhomë vazhdoi dhe u përfundua, ku thuhet se ka të dhëna për historinë e Shteteve të Bashkuara, Deklaratën e Pavarësisë, Kartën e të Drejtave të Njeriut dhe biografinë e vetë Borglum dhe çdo gjë është ruajtur në një kasolle të bërë nga titaniumi.

Për më shumë shikoni videon:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments