6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Ja fiset himariote tek arbëreshët

Ja fiset himariote tek arbëreshët

Përveçse mbiemrave nga Dhërmiu, Palasa, Himara, Borshi, Qeparoi, Kuçi, Piqerasi, Shën Vasili , Vranishti etj që gjejmë në Piana Degli Albanesi ( Hora e Arbëreshëve) Siçili.

Kemi 12 Prijës që firmosën krijimin e Piana Degli Albanesi më 30 Gusht 1488. E dimë që Pietro Bua(Pjetër Bua) ishte nga Dhërmiu.

Dimë edhe që Giorgio Golemi ( Gjergj Golemi Arianiti) ishte përfaqsues i Arianitëve në krye të Himarës.

Gjon Kastrioti prandaj zbriti në Himarë( kishte njerëzit e nënës). Kush ishin Prijësit e tjerë, cilët fshatra përfaqsonin,emrat si më poshtë.

Antonino Roscia…… Andon Roshi ( Rroshi ose Rusha)

Giovani Parrino….. Jani Prifti

Giovanni Schiro …. Jani Spiro ( e kanë përkthyer siç e kanë dëgjuar.

Tommaso Tani …. Thanas Tani ( Jani)

Giorgio Lascari …… Gjergj Laskari( Në krahinë kemi Laska).

Giovanni Macaluso….. Jani Makaluso ..?

Giovanni Barbato….. Jani Barbato (Burbo kemi në Himarë).

Matteo Mazza…….. Mateo Maca ( Maçi kemi në Krahinë).

Teodoro Dragotta……. Theodhor Dragoti…?

Giorgio Burlesci……… Gjergj Burleski……?

Në foto një ëngjëll me origjinë nga Himara.

Marrë nga profili i Jani Priftit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments