6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Forma specifike e gur-varrit, në fushën e Liburnisë !

Forma specifike e gur-varrit, në fushën e Liburnisë !

Në ishullin Kërka janë gjetur 14 cipuse karakteristike cippi në formë cilindrike, të cilat shpesh përfundojnë në formën konike të pishave.

Cippi gur varri, ishte nga zona me monumentet më të shtrenjta të Liburnëve, dhe për këtë arsye ato përfaqësonin një lloj simboli të statusit të banorëve të pasur.

Liburnian cippus-The Frankopan castle në ishullin Kërka- Kroaci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments