6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KËSHILLA Përbërësit e dëmshëm të shampove/ Çfarë duhet të evitoni?

Përbërësit e dëmshëm të shampove/ Çfarë duhet të evitoni?

Shampo është nga ato produkte pa të cilat nuk mund të bëni. Kjo përbërje sintetike është përdorur masivisht nga njerëzit në vitet 1930 kur zëvëndësoi sapunin. Ndër vite funksioni i saj ka mbetur i njëjti, por formulat kimike janë shtuar e pasuruar. Kështu mund të gjeni shampo për flokë të thatë, me yndyrë, të drejtë, me kaçurela, për burra apo për gra.

Po kështu brenda tyre ndryshojnë edhe përbërësit dhe kimikatet me të cilat përgatiten. Sipas ekspertëve disa prej tyre kanë efekte negative në shëndet e sidomos në flokët tuaj. Në këtë artikull do ju redisim të gjithë përbërësit që duhet të evitoni në shampon që përdorni.

Sulfatet
Sulfatet janë një prej pastruesve kryesorë që të gjithë shampot përmbajnë. Ato largojnë yndyrën e tepërt nga skalpi, pluhurin dhe çdo papastërti. Shpesh mund t’i gjeni të shënuara me emrat SLS (sodium lauryl sulfate), SLES (sodium laureth sulfate) apo ammonium lauryl sulfate. Të gjitha kanë efekte negative në shëndetin tuaj, flokë e lëkurë. Mund të shkaktojnë reaksione alergjike në skalp dhe shpërsim të flokëve. Gjithashtu mund të ndikojnë edhe tek nivelet e hormoneve në trupin tuaj.

Parabenet
Për të rritur jetëgjatësinë e një produkti shpesh prodhuesit shtojnë parabene. Kjo substancë ndalon zhvillimin e baktereve brenda një produkte, pra edhe tek shampo juaj. Parabenet imitojnë rolin e hormonit të estrogjenit i cili është një hormone femëror përgjegjës për riprodhimin. Mbipërdorimi i tij në trup mund të rrisë rrezikun e prekjes nga kanceri i gjirit tek gratë.

Poliethilene (PEG)
Në paketimet e shampove mund ta gjeni me emrin polyethylene glycols ose shkurt PEG. Përdoret në shampoo si një agjent që ndihmon flokun të jetë më i dendur dhe më i plotë. Megjithëse nuk ka ende kërkime të mjaftueshme mbi efektet negative të kësaj përbërje kimike në organizëm, sipas ekspertëve ajo shkatërron skalpin e kokës.

Falatet
Një substancë e cila shkakton pubertet më të hershëm tek adoleshëntët dhe mund të shkaktojë probleme me riprodhimin. E gjeni të shënuar me emrin phthalates dhe është një kimikat i dëmshëm për ju dhe ambientin.

Formaldehyde
Shampot që përmbajnë keratinë apo trajtime të tjersha ushqyese për flokët kini parasysh të mos përmbajnë formaldehyde. Kjo substancë është e dëmshme dhe thithet shumë shpejt nga lëkura duke ju shkaktuar një sërë problemesh me të.

Triclosan
Është një antibacterial i fushiqishëm i pranishëm tek sapunët deri në vitet e fundit. Ky kimikat mendohet se mblidhet në trup tek depozitat e dhjamit duke u kthyer në një substancë toksike. Njihet si një disbalancues i hormoneve dhe shkakton probleme afatgjata.

Alkooli
Shumica e produkteve të flokëve përmbajnë alkool i cili i bën flokët dhe skalpin tuaj të thatë. Alkooli përdoret për të trashur shampon, por mund të shkaktojë efekte negative në lëkurë dhe impalanca në hormone.

Parfume
Të gjithë shampot mbajnë erë të mirë dhe më siguroi ju zgjidhni me aromatiket, por a keni menduar ndonjëherë se çfarë shkaktojnë këto substance në trupin tuaj. Parfumi është substancë sintetike e cila gjen vend në shumicën e produkteve të flokëve. Në shumicën e rasteve këto aroma janë sintetike, të prodhuara në laborator dhe për rrjedhojë janë toksike për organizmin.

A janë shampot toksike?
Shumica e produkteve janë të mbushura me toksina dhe kimikate. Këto përbërës ndihmojnë në shkëlqimin, zbutjen dhe aromën e flokëve për të dhënë në fund rezultatin e duhur në fund. Gjithësesi të gjithë këto efekte pozitive kanë edhe anën e tyre negative afatgjatë. Duke nisur që nga disbalanca e hormoneve, tek kanceri i lëkurës, probleme me mushkëritë e shumë të tjera. Kështu që para se të blini një shampoo sigurohuni që është organike, e shëndetshme dhe pa silikon, parabene apo të gjithë përbërësit që përmendëm më lart./AgroWeb

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments