6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KULTURË Video sfiduese / Tre shqiptarë krahasojnë dialektet e tyre teksa flasin online

Video sfiduese / Tre shqiptarë krahasojnë dialektet e tyre teksa flasin online

Tre shqiptarë janë përfshirë një video sfiduese në internet, duke treguar se si i shqiptojnë fjalët në dialektin e tyre, njëri përfaqëson Arbëreshët nga Siçilia, njëri përfaqëson dialektin gheg nga Kosova dhe njëri përfaqëson toskët nga Shqipëria.

Në video pasqyrohen ngjashmëritë dhe dallimet mes tri dialekteve.

Protagonistë në video janë Martini, arbëresh nga Siçilia, Leutrimi gheg nga Kosova dhe Aureli tosk nga Shqipëria.

Në fillimin e videos, që të tre shqiptarët prezantohen dhe tregojnë për prejardhjen e tyre, e më pas vazhdojnë të tregojnë se si i quajnë objektet e gjërat tjera në dialektin e tyre.

Ngjashmëritë janë të shumta mes dialektit toskë dhe gheg kurse dallime më të mëdha paraqet dialekti i arbëreshëve.

Video ka filluar të shpërndahet nëpër rrjetet sociale, ku nuk munguan komentet pozitive për bisedën e realizuar mes tre shqiptarëve./Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments