6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KËSHILLA Për një imunitet të fortë në kohë pandemie, këto pije duhen shmangur

Për një imunitet të fortë në kohë pandemie, këto pije duhen shmangur

Është gjithmonë e rëndësishme të kujdeset për imunitetin, veçanërisht tani gjatë një pandemie. Nëse po përpiqeni ta forconi atë, duhet t’i shmangni këto pije.
Restorantet e ushqimit të shpejtë, ndër të tjera, shpesh ofrojnë kafe me qumësht, e cila gjithashtu ka një shije shtesë, siç janë shurupet e frutave.

Këto pije janë plot sheqer dhe mund t’ju ​​japin shpejt një dozë energjie, por ato nuk funksionojnë mirë në imunitet.

Hulumtimet sugjerojnë se i gjithë ai sheqer shtesë stimulon proceset inflamatore në trup, dhe kështu rrit rrezikun e disa sëmundjeve.

Pije alkoolike

Alkooli, veçanërisht nëse konsumohet vazhdimisht, dobëson funksionin imunitar për të dëbuar shpejt mikrobet nga trupi.

Është gjithashtu e mundur që njerëzit, të cilët kanë probleme me alkoolizmin, të kenë një rrezik më të lartë për të zhvilluar probleme të frymëmarrjes, veçanërisht të traktit të sipërm respirator.

Pije të gazuara

Ato nuk janë vetëm të këqija për linjën tuaj, ato janë gjithashtu të këqija për imunitetin.

Këtu përsëri, problemi është me sheqerin shtesë, por edhe me natriumin.

Të dy janë ngacmues të sistemit imunitar dhe mund të shkaktojnë procese inflamatore.

Lëngjet e frutave

Ato janë gjithashtu një burim i sasive të mëdha të sheqerit, veçanërisht glukozës dhe fruktozës.

Fruktoza stimulon ruajtjen e yndyrës në trup dhe ndikon në hormonet, gjë që na bën më të uritur.

Glukoza, nga ana tjetër, rrit nivelin e sheqerit në gjak.

Nutricionistët këshillojnë që është më mirë të hani fruta të plota sesa të pini lëngje frutash.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments