6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Koka e Gurit e Guatemalës të cilën historia dëshiron ta harrojë

Koka e Gurit e Guatemalës të cilën historia dëshiron ta harrojë

Mbi gjysmë shekulli më parë, në thellësi të xhunglave të Guatemalës, u zbulua një kokë gjigande guri. Fytyra kishte tipare të shkëlqyera, buzë të holla dhe hundë të mëdha dhe fytyra që drejtohej lart në qiell. Në mënyrë të pazakontë, fytyra demonstroi tipare Kaukaziane të cilat nuk ishin në përputhje me asnjë nga racat para-spanjolle të Amerikës. Zbulimi tërhoqi vëmendjen me shpejtësi, por po aq shpejt ajo rrëshqiti në faqet e historisë së harruar.

Lajmet për zbulimin dolën për herë të parë kur doktor Oscar Rafael Padilla Lara, një doktor i filozofisë, avokati dhe noteri, mori një fotografi të kokës në 1987 së bashku me një përshkrim që fotografia është marrë në vitet 1950 nga pronari i tokës ku koka u gjet dhe se ajo ishte e vendosur “diku në xhunglat e Guatemalës”.

Fotografia dhe tregimi u shtypën në një artikull të vogël në buletinin ‘Qiejt e lashtë ’, i cili u piketua dhe u lexua nga eksploruesi dhe autori i njohur David Hatcher Childress, një nga autorët tanë mysafirë në Ancient-Origins.net, i cili u përpoq për të zbuluar më shumë rreth kokës misterioze prej guri. Ai gjurmoi Dr. Padilla i cili njoftoi se gjeti pronarët e pasurisë, familjen Biener, në të cilën u gjet monoliti. Zona ndodhej 10 kilometra nga një fshat i vogël në La Democracia në jug të Guatemalës.
Sidoqoftë, doktor Padilla tha se ishte në dëshpërim kur arriti në atë zonë dhe zbuloi se vendi ishte shkatërruar: «Ajo u shkatërrua nga revolucionarët rreth dhjetë vjet më parë. Ne e kishim vendosur statujën shumë vonë. Ajo u përdor si praktikë e synuar nga rebelët antiqeveritar. Kjo e shpërfytyroi atë plotësisht, një lloj si mënyra sesi Sphinx në Egjipt pësoi në hundën e tij nga Turqit, vetëm më keq, “tha ai. Sytë, hundët dhe goja kishin shkuar plotësisht. Padilla ishte në gjendje të matte lartësinë e saj midis 4 dhe 6 metra, me kokën të mbështetur në qafë. Padilla nuk u kthye përsëri në sit për shkak të sulmeve të armatosura midis forcave qeveritare dhe forcave rebele në zonë.

Shkatërrimi i kokës do të thoshte se historia vdiq në një vdekje e shpejtë, derisa u kap përsëri disa vjet më parë nga kineastët prapa “Zbulesave të Majave 2012 dhe përtej”, të cilët përdorën fotografinë për të pretenduar se ekstra-tokësorët kanë pasur kontakte me civilizimet e kaluara . Prodhuesi publikoi një dokument të shkruar nga arkeologu guatemalas Hector E Majia i cili shkroi: “Unë vërtetoj që ky monument nuk paraqet karakteristika të Mayave, Nahuatl, Olmec apo ndonjë civilizim tjetër para-Spanjoll. Ai u krijua nga një civilizim i jashtëzakonshëm dhe superior me njohuri të jashtëzakonshme prej të cilave nuk ka të dhëna për ekzistencën në këtë planet. ”

Sidoqoftë, larg të ndihmuarit për kauzën dhe hetimin për monolitin, ky botim shërbeu vetëm për të patur efektin e kundërt, duke e hedhur tërë historinë në duart e një auditori skeptik të justifikuar, i cili mendoi se gjithçka ishte thjesht një marifet publiciteti. Edhe vetë letra është tërhequr në pikpyetje duke thënë se nuk është origjinale.

Megjithatë, duket se koka gjigante ekzistonte dhe nuk ka prova që sugjerojnë se fotografia origjinale nuk është autentike ose që llogaria e Dr Padilla ishte e rreme. Pra, duke supozuar se ishte e vërtetë, pyetjet mbesin: Nga erdhi? Kush e bëri atë? Dhe pse?

Rajoni ku u gjet koka e gurit, La Demokratacia, është në të vërtetë e famshme për kokat prej guri, të cilat, si koka e gurit e gjetur në xhungël, gjithashtu shikojnë drejt qiellit. Këto dihet se janë krijuar nga civilizimi Olmec, i cili lulëzoi midis 1400 dhe 400 para Krishtit. Zona e zemrës Olmec ishte zona në ultësirat e Gjirit të Meksikës, megjithatë, artefakte, modele, monumente dhe ikonografi të stilit Olmec janë gjetur në vendet me qindra kilometra jashtë tokës së zemrës Olmec, përfshirë La Demokratacia.

Sidoqoftë, koka e gurtë e përshkruar në fotografinë e viteve 1950 nuk ka të njëjtat tipare ose stil si kokat e Olmecit. I ndjeri Phillip Coppens, autor belg, mikpritës radio dhe komentues i TV për çështje të historisë alternative ngriti pyetjen nëse koka “është një anomali e periudhës Olmec, apo nëse është pjesë e një kulture tjetër – të panjohur – që ka paraprirë apo post- epokës Olmece, dhe artefekti i vetëm i të cilit është identifikuar deri më tani është koka e Padilla “.

Pyetje të tjera që janë shtruar përfshijnë nëse struktura ishte thjesht një kokë, apo nëse kishte një trup nën të, si statujat e ishullit të Pashkëve, dhe nëse koka e gurit është e lidhur me ndonjë strukturë tjetër në rajon. Do të ishte mirë të njihnit përgjigjet e këtyre pyetjeve, por për fat të keq duket se publiciteti që rrethon filmin “Revelations of the Mayans 2012 and Beyond” shërbeu vetëm për të varrosur historinë më thellë në faqet e historisë. Shpresojmë se një eksplorues ambicioz do të marr tregimin edhe një herë dhe do të hetojë më tej për të gjetur të vërtetën në lidhje me këtë monument enigmatik.

/Përgatitur nga proinformacion.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments