6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Origjina ilire e Italisë

Origjina ilire e Italisë

Në fillimin e mijëvjecarit I p.e.s prej trojeve të lashta Pellazgo – Ilire u shpërngulën tre fise : Etruskët, Mesapët dhe Japigët. Albanologu Willks thotë se “në dëshmitë arkeologjike ka shenja që flasin për një lëvizje të popujve përmes detit Adriatik për në Itali. Nga shekulli VIII p.e.s Etruskët u njohën me emra të ndryshëm. Egjiptianët i konsideronin si Popull Ilir dhe i quanin Trushë të cilët ishin shpërngulur nga Azia e Vogël. Zaharia Majan,

Etruskologu i parë i cili përdori gjuhën shqipe për deshifrimin e shkrimit Etrusk jep tezën e origjinës lindore të Etruskëve duke u mbështetur në shkrimet e Herodotit se në vitin 1300 p.e.s Etruskët nën udhëheqjen e prijësit Tirrenos të shtyrë nga zia e bukës u zhvendosën në Itali. D’Anxheli e konsideron zbarkimin e Etruskëve si dyndjen e dytë të fiseve Pellazge dhe Ilire në Itali.

Mbishkrime të shumta të Etruskëve të gjetura në Itali dhe Greqi u provuan të përktheheshin përmes Latinishtes dhe Greqishtes së vjetër por pa sukses. Disa studiues Francez gjetën në ishullin Lemnos në greqi një pllakë varri shkruar në gjuhën etruske e cila si shumë mbishkrime të tjera Etruske nuk u zbërthye me ndonjë gjuhë tjetër përveç shqipes. Së pari bëj të qartë se në këtë mbishkrim kemi dy lloj gërma; “F =F” dhe “Φ” e barasvlershme me tingullin e gërmës “TH” {(Φot = thotë, dhe Efisto = Festo). Fatkeqsisht deshifrimi i plotë i pllakës së lemnosit nuk ka përfunduar për shkak të mos vëmendjes të shtetit shqiptar ndaj këtij ybulimi dhe duke e lënë atë në harresë të plotë.

Përveç Etruskëve, në Itali u zhvendosën edhe disa fise të tjera Ilire si : Mesapët, Japigët, Ligurët, Venetët, Umbrët, Labinët, Sikulët etj.

/Toka Iliro-Pellazge

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments