6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KËSHILLA Dhimbja e nervit shiatik dhe faktorët predispozues

Dhimbja e nervit shiatik dhe faktorët predispozues

ATSH-ANSA/- Termi “shiatik” përcakton një dhimbje pak a shumë intensive drejt gjithë shpinës, këmbëve dhe vitheve.

Dr. Nunzio Catena deklaron këtë tezë: “simptomat e nevralgjisë shiatike jepen nga dhimbja, shpimi gjilpërash dhe një shkallë pak a shumë e rëndësishme e impotencës funksionale të gjymtyrëve të poshtme të prekura, të tilla si çalimi, lëvizjet e vështira ose të dhimbshme të nyjeve”.

Shiiatiku dhe faktorët predispozues

Ekzistojnë variante të shumta të shiatikut dhe të gjitha format e tij kanë të njëjtin emërues: dhimbjen, intensiteti i së cilës në përgjithësi varet nga shkaku shkaktues.

Origjina e dhimbjes së nervit shiatik lidhet kryesisht me: herniet e disqeve, duke marrë një qëndrim të pasaktë për një kohë të gjatë, një mënyrë jetese të ulur, spondilolistezë, tumoret kurrizore dhe sindromën piriformis.

Disa faktorë predispozues për dhimbje të nervit shiatik janë:

Artriti
Diabeti
Pleqëri
Shtatzënia
Infeksionet e shtyllës kurrizore
Osteoporoza
Trauma në këmbë

Shkaqet e shiatikut

Siç e kemi specifikuar tashmë, shiatiku shkaktohet nga ngjeshja e rrënjës së nervit lumbar të shtyllës kurrizore.

Dhimbja e nervit shiatik mund të shfaqet në disa raste: gjatë shtatzënisë ndodh si pasojë e ngjeshjes së ushtruar nga mitra në nervin shiatik; zakone posturale jo të shëndetshme, si dhe gjumë në pozicionin e fetusit për një kohë të gjatë; spikatje ose hernie e diskut spinal; stenoza e kanalit kurrizor, i cili ngushton dhe ngjesh palcën kurrizore.

Para së gjithash, ne duhet të përpiqemi të shmangim të gjitha ato situata që mund të përkeqësojnë inflamacionin. Për shembull, pushimi i tepërt nuk rekomandohet, mund të çojë në ngurtësim të tepërt në nyje dhe muskuj. Përkundrazi, rekomandohet ecje specifike ose stërvitje e lehtë për të lehtësuar dhimbjet shiatike.

Praktikoni gjimnastikë çdo ditë dhe shmangni ngadalë lëvizjet e shpejta dhe kërcimet e papritura. Rekomandohet një aktivitet i lehtë fizik, siç është një biçikletë stërvitje dhe, sapo simptomat të përmirësohen, përqendrohuni në gjimnastikë të kombinuar me ushtrime shtrirëse të synuara.

Këshillohet që t’i nënshtroheni masazheve të synuara të fizioterapisë për të lehtësuar dhimbjen e nervit shiatik dhe për të marrë ilaçe kundër dhimbjeve dhe anti-inflamatore, por pa i abuzuar ato.

Nëse dhimbja e nervit shiatik shkaktohet nga trauma, kompresa me ujë të ftohtë duhet të aplikohen në dhimbje. Krioterapia është veçanërisht e përshtatshme për krijimin e një lloj analgjezie në vendin e prekur nga dhimbja.

Parandalimi i nervit shiatik: po, por si?

Mund të parandaloni shiatikun. Gjëja e parë që duhet marrë parasysh është shtylla kurrizore. Nëse kjo e fundit nuk stërvitet dhe mbahet elastike me ushtrime fizike, mund të shkaktojë probleme muskulore.

Nëse preferoni të bëni ndonjë aktivitet në shtëpi, preferoni ushtrimet që shtrijnë shtyllën kurrizore, ndoshta edhe pak shtrirje, dhe tonifikojnë muskujt e shpinës dhe barkut.

Gjithashtu, nëse jeni mbipeshë, përpiquni të ndiqni një dietë duke ndjekur një dietë të shëndetshme. Pesha e tepërt, në fakt, predispozon për dhimbje të nervit shiatik, sepse shtylla kurrizore ndikohet nga pesha shtesë që mban dhe e bën më të vështirë mbështetjen e trupit tuaj.

Terapitë dhe trajtimet për shiatikun

Në rastet kur shiatiku është tashmë i pranishëm, ekzistojnë tre trajtime në dispozicion që mund të na ndihmojnë të rikuperojmë shëndetin tonë.

Në hipotezën e parë, nëse shkaku i shiatikut është një acarim i rrënjës së nervit shiatik, rekomandohet të administrohen anti-inflamatorë për rreth dhjetë ditë. Pas periudhës së pushimit, mund të ngriheni dhe të filloni të bëni lëvizje jo shumë të rënda ose të papritura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments