6.1 C
Pristina
Sunday, March 7, 2021
Home KËSHILLA A e dini se cilat perime e përmbajnë më së shumti oksigjen

A e dini se cilat perime e përmbajnë më së shumti oksigjen


Ju duhet të komsumoni shumë produkte të gjelbra të cilat ushqejnë rruazat e kuqe dhe i mbajnë ato të shëndetshme.

Hemoglobina përbëhet nga një atom i hekurit dhe një molekulë oksigjeni. Ato ndërlidhen së bashku, dhe në këtë mënyrë oksigjeni arrin në çdo cep të organizmit.

Nëse nuk keni sasi të mira të hekurit në organizëm, atëherë molekula e hemoglobinës nuk formohet siç duhet dhe trupi vuan nga mungesa e oksigjenit.

Avokado dhe bizelet përmbajnë vitaminat E dhe B3 që janë të dobishme për rruazat e kuqe.

Për të përmirësuar nivelet e oksigjenit duhet të konsumoni ushqime me vitaminë C siç janë specat, limonët, portokallet, domatet, qitro dhe brokoli.

Për ushqime të pasura me hekur zgjidhni spirulinën, spinaqin, thjerëzat, fasulet dhe fistikët.

Për ushqime të pasura me acid folik – një vitaminë e kompleksit B – zgjidhni barishtet, fasulet, brokolin, panxharin dhe bananet.

Mjekët rekomandojnë edhe hithrën, e pasur me vitaminë C dhe hekur.

Nga të dhënat e AgroËeb.org ekspertët rekomandojnë konsumin e çajit të hithrës për të përmirësuar përthithjen e hekurit nga rruazat e kuqe.

Si Të Përmirësoni Nivelin e Oksigjenit Në Shtëpinë Tuaj

Hapni dritaret

Hapini dritaret rregullisht dhe ajroseni shtëpinë ose zyrën tuaj. Lëreni ajrin të qarkullojë dhe ushqejeni shtëpinë tuaj me oksigjen.

Rëndësia e bimëve

Bimët janë të nevojshme për shndërrimin e dioksidit të karbonit në oksigjen.

Bimët në saksi e bëjnë shtëpinë më të bukur dhe më të shëndetshme.

Klikoni këtu për të mësuar për bimët më të mira që mund të merrni në shtëpinë tuaj që t’u jepni ajër ambienteve.

Hiqni dorë nga pastruesit dhe detergjentët me substanca kimike

Sapunët, shampot, llaku i flokëve, pastruesit, detergjentët e tjerë me bazë jo bimore përmajnë toksina dhe gazra të ndryshme.

Mundohuni t’i zëvendësoni me produkte sa më organike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kur Gjilani kishte karnavale(Foto)

Deri në mesin e viteve ‘60-të të shekullit të kaluar, në Gjilan organizohej karnavali i qytetit. Ky karnaval ka qenë i vetmi...

301 TË SHËRUAR DHE 548 RASTE ME COVID-19!

301 TË SHËRUAR DHE 548 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare...

Kush ishte mësuesi i parë i shkollës së parë shqipe

Sot shqiptarët në të gjitha shtetet ku jetojnë festojnë 7 Marsin – Ditën e Mësuesit.Shkolla shqipe, që njihet...

Kali i Bardhë i Uffingtonit

Në territorin e Britanisë së Madhe, veçanërisht në pjesët jugore, ka dhjetëra figura kuajsh të gdhendur në gur gëlqeror të butë. Shumica...

Recent Comments