6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KURIOZITETE Pse fluturimet sot janë më të ngadalta nga se ishin 20 vjet...

Pse fluturimet sot janë më të ngadalta nga se ishin 20 vjet më parë?

Fluturimet nuk janë siç ishin dikur dhe nëse keni dyshime se po shpenzoni më shumë kohë në fluturimet tuaja nga sa shpenzonit dikur keni plotësisht të drejtë.

Udhëtimet ajrore janë ngadalësuar këto dekadat e fundit për një arsye fare të thjeshtë, ngadalësimi i shpejtësisë ju kursen para.

“Çështja kryesore është ekonomia e karburantit. Shkuarja më shpejt merr më shumë lëndë djegëse për milje pasagjerësh”, tha profesori i Aeronautikës dhe Astronautikës Mark Drela.

Sipas Drelës, ndërtuesit e aeroplanëve të sotëm në të vërtetë favorizojnë një avion më të vogël, më të lehtë dhe më ngadaltë që rrit efikasitetin e karburantit me shpejtësi më të ngadaltë.

Këto ditë shumë pilotë përdorin planifikuesit e rrugëve të fluturimit për të përcaktuar rrugën më efikase të karburantit.

Pra, fatkeqësisht, fluturimi juaj nga një pikë në tjetrën do të jetë pak më i gjatë se i prindërve tuaj. Ne ju sugjerojmë të sillni një libër për të plotësuar ato minuta shtesë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments