6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home RETROSPEKTIVË Ja si i komandonte Titoja shqiptarët

Ja si i komandonte Titoja shqiptarët

Udhëheqja komuniste e Shqipërisë merrte direktiva të qarta nga Titoja gjatë kohës së luftës.

Veç të tjerave, ky fakt vërtetohet edhe përmes kësaj letre të datës 9 tetor 1943, që mareshali Tito i dërgonte Miladin Popoviçit në Shqipëri, ku ai e porosit për një sërë çështjes strategjike të luftës.

Duke e pyetur se cila është gjendja ushtarake në Shqipëri në këtë kohë, Tito e prosit Popovicin që nëse radhët e partizanëve kanë mbërritur në disa mijëra, të krijohen brigadat e më vonë divizionet.

Titoja i kujton Miladin Popoviçit që të jetë i kujdesshëm, me qëllim që udhëheqja e forcave komuniste të mos bjerë në duart e forcave kundërshtare.

“Mos i lini të futen në punët e brendshme. Tregohuni të shquar, shfrytëzoni qenien e tyre që t’ju dërgojnë ndihma materiale, por ruhuni mos të futen në sekretet partizane e ushtarake”, shkruan në letër Titoja, transmeton A1 Report.

Titoja më tej këshillon që të krijohet Këshilli Nacional-Çlirimtar Popullor, i cili do të kryejë të gjitha detyrat, derisa të formohet qeveria.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments