6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home KAFSHËT Pinguini i vogël i kundërvihet një foke të madhe në arktik, veprim...

Pinguini i vogël i kundërvihet një foke të madhe në arktik, veprim vdekjeprurës (Video)

Për të gjithë dashamirësit e kafshëve, InforCulture sjellë një video interesante ku paraqitet një ‘ballafaqim’ ndërmjet një pinguini të vogël dhe një foke të madhe në arktik. /InforCulture.info

Pinguinët gjithmonë i shohim si kafshë të bukura dhe të buta që jetojnë në për pjesë të akullnajave në për pjesë të ftohta të botës. Mirëpo edhe ato si shumë kafshë të tjera në zingjirin ushqimor i takojnë grupit të kafshëve që janë një pre e mirë për një kafshë tjetër, në këtë rast për fokat. Pinguinët jetojnë në grup të madh pinguinësh ku shpesh herë sulmohen nga fokat që poashtu edhe ato jetojnë në vende të ftohta të akullnajave.

Në videon që kemi sjellur për ju, paraqitet një pingun teksa ndjekët nga një fokë nën ujë dhe nën copa të mëdha të akujve. Në një rast kur foka afrohet shumë pinguinit të vogël, pinguini menjanohet në një copë akulli dhe ndalet dhe bënë veprim sikur pret fokën për t’iu kundërvënë. Foka i tenton ta kap pinguinin mirëpo kur sheh se po ta kafshojë pinguini do të i’a kthej me sulm, foka largohet. Ky veprim i guximshëm i’a shpëton jetën pinguinit.

Për më shumë shikoni videon në linkun më poshtë. /BBC /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbuloni arsyen se përse nuk duhet ta karikoni telefonin tuaj në makinë

Një nga zakonet e shumë njerëzve në lidhje me përdorimin e telefonit të tyre celular është ta vendosin për karikim në makinë...

Nuk duhet ta përsërisni më/ Ky është gabimi fatal që ju krijon rrudha rreth syve

Siç e dimë, koha kalon dhe rrudhat vijnë. Por nuk është vetëm mosha që është “përgjegjëse” për rrudhat, por dhe mënyra e...

E paskemi ditur gabim/ Këto 16 produkte nuk duhen mbajtur kurrë në frigorifer!

Mund të jetë e vështirë të vendosni se cilat ushqime duhet të futen në frigorifer. Për të ruajtur aromën dhe vlerën e...

A mund të fitoni imunitet kundër virusit nëse kaloni gripin? Ja çfarë ndodh me trupin

Hulumtimet tregojnë se disa njerëz mund të kenë antitrupa pas marrjes së ftohjes së zakonshme, që gjithashtu mund të ofrojë njëfarë niveli...

Recent Comments