6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home RETROSPEKTIVË 1914/Shtypi italian i kohës për kontributin e mirditasve për mbrojtjen e shtetit...

1914/Shtypi italian i kohës për kontributin e mirditasve për mbrojtjen e shtetit të ri shqiptar

Kur kontributi i mirditasve për mbrojtjen e shtetit shqiptar nga forcat rebele të Haxhi Qamilit, pasqyrohej në shtypin europian të kohës.

• Revista italiane “La Domenica del Corriere”, botim i datës 5 korrik 1914.

Sipas dokumenteve të kohës, drejt Durrësit kanë shkuar rreth 4000 forca nga 12 bajrakët e Mirditës të prirë nga kapidan Preng Bib Doda. Shumë mirditas dhanë jetën në përpjekje për mbrojtjen, konsolidimin dhe orjentimin europian të Shqipërisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments