6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Studiuesit zbërthejnë misterin e një prej zonave më të mëdha arkeologjike

Studiuesit zbërthejnë misterin e një prej zonave më të mëdha arkeologjike

Kokat e mëdha gurësh në Ishullin e Pashkëve i kanë hutuar shkencëtarët – dhe publiku i gjerë – për vite me rradhë. Shumë teori konspirative janë parashtruar për çfarë qëllimi mund të kenë shërbyer këto koka. Tani, një studim i ri mund të ketë gjetur përgjigjen.

Një ekip arkeologësh nga Universiteti Binghamton dhe Universiteti Shtetëror në New York besojnë se banorët e lashtë të Rapa Nui (aka Island Pashkëve) mund të kenë përdorur kokat e gurit për të shënuar burime të ujit të freskët. Studiuesit matën kripën e ujit bregdetar rreth ishullit dhe gjetën zona afër vendndodhjeve të kokat afër që kishin një përqendrim kripe aq të ulët sa njerëzit të pinin. Shkarkimi i ujërave nëntokësorë bregdetare bën të mundur që njerëzit të pinë ujë të freskët atje ku del afër bregdetit të ishullit.

“Tani që ne dimë më shumë rreth vendndodhjes së ujërave të ëmbla, megjithatë, vendndodhja e këtyre monumenteve dhe tipareve të tjera ka kuptim të jashtëzakonshëm: ata janë të pozicionuar atje ku uji i ëmbël është menjëherë në dispozicion, “thotë Carl Lipo, një profesor i antropologjisë i Universitetit Binghamton. Ka tregime të takimit të parë të evropianëve me vendasit në ishull në shekullin e 18-të në të cilat përshkruhen se kanë pirë ujë të detit pa efekte të këqija. Por për shkak se trupi i njeriut nuk është në gjendje të përpunojë ujërat e detit, ekipi i studimit beson se këto llogari mbështesin teorinë e tyre të shkarkimit të ujërave nëntokësorë.

“Ky informacion hedh dritë mbi kushtet që i nxitën dhe u mundësuan këtyre komuniteteve të punojnë së bashku për të arritur ‘garën’ e tyre të inxhinierisë,” thotë Lipo. “Duke fituar njohuri për sjelljen në shkallë të komunitetit, ne mund të marrim njohuri për kushtet e përgjithshme të nevojshme për bashkëpunimin në nivel grupi, qoftë në të kaluarën, qoftë në shoqërinë bashkëkohore.”

Gjetja e ujërave të ëmbla ishte jashtëzakonisht e rëndësishme për civilizimin e humbur të Rapa Nui, pasi shoqëria e tyre përmbante mijëra njerëz. “Tokat me aktivitet vullkanik poroz thithin shpejt shiun, duke rezultuar në mungesë të rrjedhave dhe lumenjve,” shpjegon Lipo. “Për fat të mirë, uji nën tokë rrjedh drejt greminës dhe përfundimisht del nga toka drejtpërdrejt në pikën në të cilën shkëmbi nëntokësor poroz takohet në oqean.

Kur baticat janë të ulta, kjo rezulton në rrjedhjen e ujërave të ëmbël direkt në det. Njerëzit kështu mund të përfitojnë nga këto burime të ujërave të ëmbla duke kapur ujin në këto pika. ” Sipas studiuesve, këto pika ishin mjaft të rëndësishme për vendasit për të ndërtuar statuja gurësh masivë që tregonin vendndodhjen e tyre. Dhe megjithëse kjo mund të duket si shumë përpjekje shtesë për ne tani, ata nuk mund të ktheheshin saktësisht nga një rubinet për të marrë ujin e nevojshëm.

Përshtati në shqip Pamfleti, marrë nga Connor Ertz, Earth.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments