6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Arkivat austriake: ”Qytetet-fantazmë” të Shqipërisë

Arkivat austriake: ”Qytetet-fantazmë” të Shqipërisë

Nga: Kreshnik Kuçaj

Gjatë Luftës së Parë Botërore, austro-hungarezët administronin veriun e vendit dhe zonën e ultësirës perëndimore, deri në Vlorë. Në Shqipëri, prania e austro-hungareze do të zgjaste nga janari i vitit 1916 deri në nëntorin e vitit 1918.

Ardhja në vendin tonë, nuk u karakterizua nga përplasje të armatosura, madje pati edhe një ftesë publike nga ana e krerëve lokalë, për popullatën, që t’i prisnin austro-hungarezët si çlirimtarë dhe jo si pushtues.

Në këtë kontekst, në qytetet kryesore ku ishin të pranishme forcat austro-hungareze do të zhvilloheshin ceremoni të posaçme për pritjen e trupave, momente që janë fiksuar edhe në foto.

Gjatë qendrimit në Shqipëri, austriakët konsiderohet se kanë ndikuar shumë me projektet infrastrukturore. Sigurisht, për qëllime ushtarake, por megjithatë, përfitimet do të ishin të dyanshme.

Fotografitë i përkasin arkivës austriake të viteve 1916-1918, ku janë të fiksuara pamje nga qytete të ndryshme të vendit, por edhe ceremonitë e zhvilluara në ato vite, për pritjen e trupave ushtarake. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments