6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Si u mashtruan shqiptarët për të Iuftuar për Turqinë në Betejën e...

Si u mashtruan shqiptarët për të Iuftuar për Turqinë në Betejën e Çanakalasë

Shqiptarët e mashtruar dërgohen për të Iuftuar në Turqi në Betejën e Çanakalasë.

“25 mijë shqiptarë humbën jetën “për asgjë” në betejën e Çanakalasë, për tokat e turqve. Sot këta shqiptarë nga Turqia njihen si boshnjakë dhe jo shqiptarë”.

Ata ishin mashtruar nga turqit se po shkonin të mbronin tokat islame nga qafirat evropianë, kurse në anën tjetetër tokat e tyre ishin të pushtuara nga grekët dhe serbët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments