6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE Pse Krishti i Mikelanxhelos, ka një dhëmb më shumë?..

Pse Krishti i Mikelanxhelos, ka një dhëmb më shumë?..

Në pasqyrimin e figurës së Krishtit, Mikelanxhelo e pajisi atë me një dhëmb prerës (incisiv) më shumë, siç kishte bërë në veprat e tjera (dhe siç bënin artistët e tjerë).

Përse?

Motivimi i paraqitjes së një incisivi qendror më shumë në gojën e Krishtit te “Mëshira” (1497-1499), ruajtur në Bazilikën e Shën Pjetrit, lidhet me simbolikën fetare.

Në ato kohë, në të vërtetë prerësi i pestë u përcaktua si “dhëmbi i mëkatit” dhe zgjedhja e Mikelanxhelos, për ta skalitur atë do të simbolizonte hamendësimin e tërë mëkateve të shoqërisë nga Krishti.

Kjo teori u mbështet nga Marco Bussagli, historian i artit pranë Akademisë së Arteve të Bukura në Romë.

Dhëmbi i gjykimit

Po ashtu, Mikelanxhelo e pasqyroi “dhëmbin e mëkatit” edhe në disa skica të Gjykimit Universal, edhe pse ai nuk ishte as artisti i vetëm dhe as i pari që e bëri këtë.

Diçka e tillë duket, për shembull, midis nofullave të djallit të pasqyruar nga Botiçelli në vizatimet e tij, të “Komedisë Hyjnore”.

Rasti më i hershëm haset në “Mëshira”, nga Lorenzo Salimbeni, i cili jetoi midis shekujve XIV dhe XV.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments