6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KURIOZITETE Cila është ngjyra më e preferuar në botë dhe pse

Cila është ngjyra më e preferuar në botë dhe pse

Si pjesë e një studimi mbi normat gjinore në vitin 2012, sociologu i University of Maryland, Philip Cohen, u bëri gati 2,000 burrave dhe grave një pyetje të thjeshtë: “Cila është ngjyra juaj e preferuar?”. Bluja rezultoi më e preferuar, e ndjekur nga jeshilja për burrat dhe lejlaja për gratë.

Një tjetër sondazh i YouGov i kryer në vitin 2015 në 10 vende në të katër kontinentet tregoi se bluja është më e preferuara në të gjithë botën. Ne vend të dytë u renditën jeshilja, e kuqja dhe lejlaja (në varësi të vendit). Madje ngjyra blu ishte më e preferuar edhe në Kinë, ku ngjyrat si e kuqja, e verdha dhe jeshilja konsiderohen si fatsjellëse.

Bluja ka tendencën të jetë më e popullarizuar tek burrat sesa gratë, mirëpo gratë sërish priren të zgjedhin blunë më shpesh se çdo ngjyrë tjetër. Studimet që në vitet 1940 e kanë theksuar këtë qasje ndaj blusë.

Duket se të gjithë e duan blunë, por pse?

Sipas hulumtimeve të kryer nga psikologët Stephen E. Palmer dhe Karen Schloss viteve të fundit, preferencat tona për ngjyrat lidhen me objektet që shoqërojnë ngjyrën. Për shembull, prirja ndaj ngjyrës portokalli varet edhe nga sa i pëlqeni kungujt; ose prirja ndaj jeshiles varet nga raporti që keni me barin apo brokolin.

“Rezulton, nëse shikoni të gjitha gjërat që lidhen me blunë, se ato janë kryesisht pozitive”, shpjegon Schloss. “Rrallëherë mund të mendosh për gjëra negative në ngjyrë blu.”

Ne e shoqërojmë blunë kryesisht me qiellin dhe ujin, që shoqërohen me ndjesi më pozitive.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments