6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home RETROSPEKTIVË Si lobuan shqiptarët për të penguar pjesmarrjen e grupit artistik serb në...

Si lobuan shqiptarët për të penguar pjesmarrjen e grupit artistik serb në festivalin e Bursës në vitin 1981

Nga Hasan Bello

Si lobuan shqiptarët për të penguar pjesmarrjen e grupit artistik serb në festivalin e Bursës në vitin 1981

Më 8 qershor 1981 konsullata shqiptare në Stamboll i raportonte Ministrisë së Jashtme mbi jehonën e qëndrimit të Tiranës zyrtare lidhur me demonstratat e pranverës së 1981 në Kosovë tek diaspora shqiptare në Turqi.

Kjo për shkak se atje jetonte një numër i madh kosovarësh dhe emigrantësh politik, që po organizoheshin gjithnjë e më shumë për të mbështetur çështjen kombëtare dhe çlirimin nga kthetrat e repr
esionit jugosllav.

Në rrethet e shqiptarëve të Turqisë u vu re një angazhim serioz për tu ardhur në ndihmë vëllezërve të tyre në Kosovë. Për këtë, kishte pikëpamje të ndryshme, disa i kërkuan leje qeverisë turke për të organizuar protesta përpara ambasadës dhe konsullatës jugosllave; disa i dërguan letra OKB-së; ndërsa me ndërhyrjen e shqiptarëve, komiteti organizator i festivalit të Bursës, anulloi pjesmarrjen e grupit serb.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments