6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KULTURË 10 qytetarët e Durrësit të diplomuar në Perëndim në vitin 1928

10 qytetarët e Durrësit të diplomuar në Perëndim në vitin 1928

Nga Aleksandër Cangonja

Në prefekturën e Durrësit në vitin 1928 nga një dokument i cili gjendet në A.Q.Sh. mësojmë se në këtë qytet, pra në vitin 1928 kishte 10 persona, të cilit ishin të diplomuar në universistetet e ndryshme të Europës.

Nga lista bjen në sy që të diplomurit në fushën e mjeksisë ishin pesë persona duke shtuar dhe dy farmacistë numri total shkon në shtatë, ndërsa në fushën e jurispridencës ishin vetëm tre, të gjithë këta me profesion avokat.

Kjo gjë vërtetohet nga shkresa e prefekturës së Durrësit ku zv Komiseri i Policisë deklaron emrat si më poshtë:

“Lista e Universistëve të Durrësit.

1. Z. Ilija Llavda Avokat.

2. Ali Galipi.

3. Dr. Telemak Margariti. Mjek.

4. Neki Libohova.

5. Aleks Buda.

6. Ismail Tartari.

7. Mit Vokopola

8. Moisi Poppa. Farmacist.

9. Mark Herzegu.

10. Shefqet Celkupa Avokat

Vërtetohet se Universistë në Qytetin e Durrësit janë vetëm të shënuemit ma sipër të cilët kanë Dipllomën e duhun.

Durrës më 14/XII/928.”//

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments