6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home SHKENCË/TECH Misteri që rrethon një strukturë kolosale të zbuluar në Rrugën e Qumështit

Misteri që rrethon një strukturë kolosale të zbuluar në Rrugën e Qumështit

Shkencëtarët nga Universiteti Nanjing kanë zbuluar një strukturë gjigande dhe të çuditshme të gaztë me formë të zgjatur të vendosur në Rrugën e Qumështit, e cila ngre shumë të panjohura: a është një fije e madhe, e cila do të ishte më e gjerë e identifikuar deri më tani, apo është pjesë e një spiraleje galaktike krahu që nuk ishte identifikuar kurrë?

Pagëzuar si Cattail, struktura misterioze është e vendosur në një distancë prej rreth 71,750 vitesh dritë nga qendra galaktike, në rajonet e jashtme të Rrugës së Qumështit. Në vëzhgimet e para, shkencëtarët matën një objekt rreth 3.590 vite dritë të gjatë, por në analizat e reja ata morën një surprizë: Struktura kolosale mund të arrijë një gjatësi prej më shumë se 16,000 vjet dritë.

Nëse dimensionet e tij konfirmohen, do të ishte filamenti më i madh i zbuluar deri më tani, përveç atij më të largët. Do të tejkalonte strukturën e gazit të njohur si Brezi i Gouldit, i cili sipas vëzhgimeve të fundit është i gjatë 9,000 vite dritë. Sidoqoftë, specialistët ende nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë me siguri karakteristikat që lejojnë klasifikimin e Cattail.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments