6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home Uncategorized Mbrojtja nga varianti Delta, SHBA do të autorizojë dozën e tretë, Franca...

Mbrojtja nga varianti Delta, SHBA do të autorizojë dozën e tretë, Franca nis në shtator

Shtetet e Bashkuara pritet të autorizojnë aplikimin e dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit tek personat me sistem të dobët imunitar, në përpjekjen për ti mbrojtur nga varianti më ngjitës, Delta.

 Mediat amerikane thonë se drita jeshile nga Administrata për ushqimet dhe Ilaçet, FDA duhet të vijë gjatë orëve në vazhdim.

Vendimi për të zgjeruar përdorimin emergjent të vaksinave të Pfizer dhe Moderna, synon të ndihmojë personat me deficenca imunitare, përfshirë ata që u janë nënshtruar transplanteve të organeve.

Po ashtu Franca do të nisë aplikimin e dozës së tretë për grupet me të rrezikuara, duke filluar nga mesi i shtatorit.

Këtë bëri të ditur të mërkurën zëdhënësi i qeverisë Gabriel Attal. Për të frenuar përhapjen e koronavirusit në Francë, u autoritetet vendosën të bëjnë edhe me drastike kontrollet kufitare, që edhe tani janë strikte.

Të gjithë udhëtarët që do të mbërrijnë nga vendet më të rrezikuara do t’i nënshtrohen testeve të shpejta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments