6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE Pse kaq shumë personazhe vizatimorë janë të verdhë

Pse kaq shumë personazhe vizatimorë janë të verdhë

Mendoni për ngjyrën e verdhë. Ndoshta keni menduar menjëherë për diellin, gjethet e ndritshme të vjeshtës, ose diçka më abstrakte, si ndjenjën e gëzimit ose optimizmit. Epo, nëse vazhdoni të mendoni për këtë, disa personazhe vizatimorë janë të detyruar t’ju vijnë në mendje, thjesht sepse ka kaq shumë prej tyre, si Pikachu, SpongeBob SquarePants, Simpsons dhe shumë më tepër.

1. E gjitha ka të bëjë me kontrastin.

Duke qenë një nga ngjyrat kryesore (së bashku me blu dhe të kuqe), e verdha është shumë e dallueshme. Në fakt, këto 3 ngjyra janë shembuj ekstremë të ngjyrave të kundërta, dhe sa më shumë që një ngjyrë e dhënë të jetë nga ngjyrat kryesore, aq më pak intensive është. Sidoqoftë, ngjyrat kryesore të përdorura në ekran (TV, natyrisht, përfshihet në këtë) janë e kuqja, jeshilja dhe bluja.

Në këtë skemë ngjyrash, e verdha dhe bluja janë në anët e kundërta të spektrit, duke e bërë njëri-tjetrin të dallohet më shumë. Dhe meqenëse bluja është një ngjyrë e përhapur në shumë prejardhje (mendoni detin, qiellin, etj.), Ka kuptim vetëm të përdorni të verdhën për karaktere të dukshme dhe të ndritshme.

2. Psikologji

Tradicionalisht, e verdha shoqërohet me lumturinë dhe gëzimin. Kjo është provuar nga hulumtimi, i cili zbuloi se shumica e pjesëmarrësve (72%) përmendën të verdhën si pozitive, dhe vetëm 0.5% e të anketuarve menduan se ishte negative. Kjo karakteristikë e së verdhës e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për personazhe të gëzueshëm dhe të lehtë në karikatura.

3. Nuk mund ta humbasësh.

Siç e kemi përmendur tashmë, ngjyrat kryesore janë shumë të dallueshme. Por edhe në mesin e tyre, e verdha e merr stafetën si më e dukshme, pasi është ngjyra më e dukshme në dritë të dobët dhe e dyta më e dukshme gjatë ditës. Është e dallueshme për njerëzit me disa forma të verbërisë së ngjyrave.

4. Është e veçantë për fëmijët.

Ngjyra e verdhë përdoret shpesh në reklamat për fëmijët, pasi ata gjithashtu e lidhin këtë ngjyrë me emocione pozitive, prandaj mund ta shihni në logot për Legos, Hot Wheels, Crayola, etj. Kjo nuk është një rastësi: në marketing, e verdha përdoret zakonisht për paketimin e produkteve “argëtuese”.

Në një studim, fëmijëve iu dha një zgjedhje midis shkumësave me ngjyra të verdhë dhe kafe pasi dëgjuan një histori të lumtur ose të trishtuar. Shumica e grupit “histori e lumtur” zgjodhën shkumësin e verdhë, dhe shumica e fëmijëve nga grupi i dytë preferuan atë kafe, duke provuar se shoqëria e ngjyrave me disponimin e një personi është e rëndësishme.

5. Tërheq vëmendjen.

Ngjyra e parë në personazhe të shumtë të karikaturave nuk ka një kuptim plotësisht pozitiv. Është shumë e dukshme, e cila është përmendur më parë, duke e bërë atë një zgjedhje të mirë për lloje të ndryshme sinjalizimesh që duhet të shihen nga një distancë dhe të tërheqin vëmendjen tonë. Kjo është arsyeja pse e verdha përdoret në semaforë, shenja rrugore etj.

Për më tepër, kjo është një nga ngjyrat që përdor natyra për të dërguar një sinjal “qëndro larg”: e verdha mund të shihet tek insektet thumbuese (bletët, grerëzat), gjarpërinjtë helmues dhe kafshë të tjera të rrezikshme. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments