6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE Fakte të pazakonta që nuk do t’i gjeni as në enciklopedi

Fakte të pazakonta që nuk do t’i gjeni as në enciklopedi

Bota është një vend mahnitës. Vetëm kur të duket se ke parë gjithçka, të befason me diçka të re. Edhe gjërat e zakonshme ndonjëherë i përmbysin botët tona kur i shohim ato nga një kënd i pazakontë. 

Për shembull, rezulton që 1/10 e rezervave të arit në botë u përket amvisave indiane dhe ka njerëz nga një fshat që kanë një sëmundje gjumi duke i bërë ata të bien në gjumë për një javë të tërë! Si mund ta marrim atë sëmundje?

Ne kemi mbledhur disa fakte të pabesueshme për botën tonë. Ato janë aq të pazakonta saqë mund të dëshironi t’i ndani me miqtë dhe familjen tuaj.

 • Steven Spielberg dëshironte të drejtonte një film me James Bond por ai u refuzua. Pastaj ai ndau problemin e tij me mikun e tij George Lucas i cili tha se kishte një ide se si të bënte një film me James Bond. Kështu u krijua Indiana Jones.
 • Elefantët e vegjël përdorin bagazhet e tyre ashtu si foshnjat njerëzore kur thithin biberonin.
 • 1/10 e rezervave të arit në botë u përket amvisave indiane. Kjo është më shumë nëse bashkon SH.B.A., Zvicrën dhe Gjermaninë.
 • Në vitin 1982, një burrë arriti të futet vjedhurazi në Pallatin Buckingham. Ai hëngri për 30 minuta dhe eci nëpër vend. Pasi u ul në fron dhe piu gjysmë shishe verë, ai u largua.
 • Njerëzit që jetojnë në Kalachi, Kazakistan kanë një sindromë të çuditshme gjumi. Njerëzit ndihen të lodhur dhe të përgjumur dhe disa prej tyre bien në gjumë për tërë javën. Shumë shkencëtarë kryen studime në këtë fshat, por ata nuk zbuluan se cila ishte arsyeja për këtë fenomen mahnitës.
 • Mollët që blejmë në dyqane u mblodhën 6-12 muaj më parë. Para se të gjenden në dyqane, ato mbahen në frigoriferë të veçantë me nivele shumë të ulëta të oksigjenit, në mënyrë që të mos humbasin pamjen e tyre.
 • Ekziston një episod i “Mythbusters” që askush nuk do ta shohë kurrë. Krijuesit bënë një eksploziv shumë të fuqishëm duke përdorur materiale skrapi dhe kur kuptuan pasojat e mundshme, ata shpejt fshinë episodin dhe paralajmëruan policinë se terroristët mund të përdorin rezultatet e këtij eksperimenti për qëllimet e tyre.
 • Atomet janë 99,9999999% hapësirë ??boshe. Nëse mblidhni të gjithë njerëzit e botës së bashku dhe do të hiqnit çdo hapësirë ??boshe prej tyre, njerëzimi do të ishte në madhësinë e një portokalli.
 • Marina Amerikane zëvendësoi sistemin e vjetër të kontrollit të nëndetëseve me kontrollues Xbox 360. Ushtarët e rinj mësuan të kontrollonin nëndetëset shumë më shpejt .
 • Kështu ka ndryshuar forma e shisheve Coca-Cola ndër vite. Nëse i shikoni nga e majta në të djathtë, shishja e parë u lëshua në 1899, e dyta në 1900, e treta në 1915, e katërta në 1916, e pesta në 1957 dhe e gjashta në 1986.
 • Gjysma e njerëzve që janë 65 vjeç janë ende gjallë. Kjo shpjegohet me faktin para shekullit të 20-të, jetëgjatësia mesatare në të gjithë botën ishte 33-39 vjet. Tani njerëzit jetojnë shumë më gjatë falë zhvillimit të mjekësisë.
 • Është e mahnitshme, por ka shumë baktere në kërthizën e njeriut sesa në një tualet. Shkencëtarët krahasuan 10 kërthiza dhe i krahasuan ato me mikrobet që gjenden në banjë. Më shumë se kaq, gati 1500 lloje bakteresh që u gjetën ishin të panjohura për shkencën.
 • Në fund të luftës në Vietnam, një anije amerikane duhej të hidhte helikopterë me vlerë 10 milion dollarë në mënyrë që një pilot me familjen e tij të mund të ulej.
 • Shumë pak njerëz e dinë se ngjyra natyrale e flokëve të Elvis Presley ishte e hapur. Kur ishte i ri, ai lyeu flokët dhe njerëzit e kujtojnë atë si një djalë me flokë të errët.
 • Një shofer kamioni nga Australia pati një sulm në zemër dhe përjetoi një vdekje klinike. Ai kaloi 12 ditë në koma dhe pikërisht kur mjekët donin t’i fiknin oksigjenin, ai u zgjua. Pas kësaj, ai fitoi një makinë në lotari. Makina kushtoi 17,000 dollarë. Një televizion lokal ishte aq i impresionuar me fatin e tij, saqë ata vendosën të bënin një histori për të. 
 • Në fillim të shekullit të 19-të, ketchup reklamohej si një kurë për diarrenë dhe verdhëzën. Madje është bërë edhe pilulë. Por më vonë, ky informacion u provua se ishte i gabuar dhe ketchup është shitur që atëherë vetëm si salcë.
 • Disa njerëz besojnë se është e mundur të përcaktohet seksi i një fëmije të ardhshëm nga forma e barkut së gruas shtatzënë. Ideja është kjo: nëse barku rritet vetëm përpara dhe poshtë, është një djalë dhe nëse bëhet më e madhe në anët, është një vajzë. Edhe pse kjo është një ide popullore, është një keqkuptim, ose të paktën, nuk është provuar nga ndonjë kërkim shkencor. Forma dhe madhësia e barkut varen nga sa e gjatë apo e shkurtër është gruaja dhe disa faktorë të tjerë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Recent Comments