6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KËSHILLA Njollat kafe nuk krijohen vetëm nga dielli, këto janë 5 gabimet që...

Njollat kafe nuk krijohen vetëm nga dielli, këto janë 5 gabimet që bëni përditë

Dështimi i aplikimit të mbrojtjes nga dielli nuk është e vetmja gjë që ju bën të merrni rreze të dëmshme dielli dhe si rrjedhojë fytyra juaj të dëmtohet. Ka dhe arsye të tjera të përditshme që ndoshta nuk i vini re:

Produktet që përdorni përditë: Shumë produkte kundër plakjes dhe puçrrave punojnë duke hedhur poshtë shtresën e jashtme të lëkurës ose duke rregulluar prodhimin e melaninës, një pigment natyror që vepron si një pengesë për mbrojtjen e diellit, thotë Alok Vij, një dermatolog në klinikën e Cleveland. Shikoni etiketat: Nëse produkti përmban retinole ose vitaminë A, acid glikolik ose salicilik, ose hidrokinon, lëkura juaj mund të jetë më e ndjeshme ndaj dëmtimit të diellit.

Parfumi: Besojeni apo jo, aromat e caktuara mund ta bëjnë lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj dritës së diellit. Parfumet aromatike me livando, cedar, rozmarinë, bergamot dhe dru sandali shpesh përmbajnë kimikate sensibilizuese.

Ilaçet: “Disa ilaçe gojore për aknet, siç është isotretinoina, mund të rrisin ndjeshëm rrezikun e djegieve nga dielli”, thotë Dr. Batra. “Gjithashtu, disa ilaçe kundër depresionit, antibiotikët, antifungals dhe anti-inflamatorët kanë qenë të njohur për të shkaktuar ndjeshmëri të madhe.”

Regjimi juaj: Një mungesë e vitaminës B3 shoqërohet me rritjen e ndjeshmërisë ndaj diellit, thotë Dr Alexis. Mishi, kërpudhat, kikirikët dhe drithërat e fortifikuara janë veçanërisht të larta në lëndë ushqyese. Nga ana tjetër, ushqimet si lime, selino dhe majdanoz përmbajnë një përbërje fotosensitizuese që mund të rezultojë në reagime të ngjashme me djegien nga dielli, shton ai.

Moti me  vranësira: Ju mund të merrni dëmtime të diellit në një ditë të freskët apo edhe me re. “Në ditët me re kemi tendencë të heqim dorë nga kremi kundër diellit, por deri në 80% të rrezeve UV të diellit mund të kalojnë përmes reve”, thotë Dr. Batra. Pavarësisht temperaturës, shmangni diellin gjatë orëve të pikut kur rrezet e tin janë më të forta (nga ora 11:00 deri në orën 3) dhe aplikoni krem me SPF çdo ditë, edhe nëse është e mbuluar me re.

M

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Hithra kundër dhimbjeve të artritit, 3 mënyra si ta përdorni

Në Shqipëri hithrat janë shumë të përdorura, si në gatime po ashtu edhe në trajtime natyrale për shumë sëmundje. Kjo bimë është...

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Figura e shtrembëruar e Ali Pashë Tepelenës në dramaturgjinë perëndimore

Refik Kadija Vdekja tragjike e Ali Pashë Tepelenës më 25 janar 1822 bëri jehonë në Evropë dhe nxiti interesin...

A duhet të bëhet doza e tretë e Pfizer, FDA del me rekomandim: Vetëm për personat e kësaj moshe

Një komitet i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave hodhi poshtë kërkesën e kompanisë Pfizer për të injektuar në masë një dozë...

Recent Comments