6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home SOCIALE SHBA rekomandon vaksinimin kundër Covid-19 për gratë shtatzëna

SHBA rekomandon vaksinimin kundër Covid-19 për gratë shtatzëna

Dy organizata kryesore  obstetrike në SHBA, rekomanduan të premten, 30 korrik, se gratë shtatzëna duhet  të vaksinohet kundër Covid-19.

Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG) dhe Shoqëria për Shëndetin e Nënave (SMFM) thanë se rekomandimi i tyre bazohet në dëshmitë e mijëra grave  që ishin shtatzënë se vaksinat janë të sigurta për t’u përdorur gjatë shtatzënisë, shkruan CNN.

Infektimi me Covid-19 i vë gratë shtatzëna në rrezik të shtuar nga komplikimet e rënda, madje edhe vdekje. Por, vetëm 22% e grave kanë marrë një ose më shumë doza të vaksinës kundër Covid-19, thuhet në të dhënat e Qeverisë amerikane. Kjo shifër është e ulët krahasuar me numrin e përgjithshëm të vaksinuarve në SHBA, ku pothuajse 70% e popullsisë së rritur në SHBA kanë marrë një ose dy doza të vaksinës.

“Vaksinimi kundër Covid-19 është metoda më e mirë për të ulur mundësinë e ndërlikimeve të nënave dhe fetusit nga infeksioni me COVID-19 te gratë shtatzëna”, tha doktori William Groman, president i Shoqatës për Shëndetësi të Nënave.

Rekomandimi që gratë shtatzëna të marrin vaksinën, sipas këtyre dy grupeve shëndetësore, erdhi për shkak të rritjes së shqetësimeve nga varianti Delta, i cili është më ngjitës dhe që po përhapet me shpejtësi në mbarë Shtetet e Bashkuara.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dionisi – ”Një ndër mbretërit apo heronjtë ilirë apo pellasdo-ilirë është Dionisi, i cili shquhet sidomos për ndërtimin e fortifikatave ilire në të dy...

Një ndër mbretërit apo heronjtë ilirë apo pellasdo-ilirë është Dionisi, i cili shquhet sidomos për ndërtimin e fortifikatave ilire në të dy...

Çfarë duhet të hani kur keni dhimbje të forta stomaku

Dhimbjet  e stomakut nuk janë të pëlqyeshme për askënd dhe jo më kot konsiderohen si më të bezdisshmet. Kur...

Hithra kundër dhimbjeve të artritit, 3 mënyra si ta përdorni

Në Shqipëri hithrat janë shumë të përdorura, si në gatime po ashtu edhe në trajtime natyrale për shumë sëmundje. Kjo bimë është...

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Recent Comments