6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KËSHILLA Çfarë përfitimesh do të merrni nëse hani lëvore frutash çdo ditë

Çfarë përfitimesh do të merrni nëse hani lëvore frutash çdo ditë

A e dini se lëvoret e frutave kanë shumë përfitime shëndetësore? Konkretisht, lëvorja përmban fitokimikë të ndryshëm si bioflavonoide, vitaminë C dhe kalium, të cilat e bëjnë atë më ushqyese sesa vetë fruti. Kështu që më poshtë do të diskutojmë se cilat përfitime do të merrni nëse hani lëvore agrumesh.

Ato na mbrojnë nga kanceri. Lëvoret e agrumeve janë të pasura me antioksidantë që na mbrojnë nga kanceri. Limonët, mandarinat dhe grejpfrutat gjithashtu janë zbuluar se përmbajnë përbërje që ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave tona të shkaktuara nga rrezatimi.

Ato mund të ndihmojnë në parandalimin e diabetit. Sipas një studimi të botuar në Revistën e Shkencave të Jetës, lëvozhgat e agrumeve përmbajnë flavonoide polimetizile (PMF), të cilat mund të zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së diabetit. Sipas hulumtimit, nivelet e triglicerideve në serum (TG), si dhe kolesterolit, që shkaktojnë diabetin, u zbulua se ishin zvogëluar nga ekstrakte të lëkurës së agrumeve.

Ato ulin nivelet e kolesterolit. Sipas një studimi të botuar në Journal of Agriculture and Food Chemistry, njerëzit që përfshinin lëvore agrumesh në dietën e tyre kishin më shumë të ngjarë të ulnin nivelet e kolesterolit në gjak.

Ato ndihmojnë në përmirësimin e tretjes. Lëkura e limonit është e njohur për të ndihmuar tretjen, lehtësimin e problemeve të stomakut siç janë zbatica e acidit, aciditeti dhe ngërçet.

Ata luftojnë mikrobet. Vajrat e pranishëm në lëvozhgat e agrumeve, veçanërisht lëvoret e limonit, kanë veti të forta antimikrobike. Një studim i botuar në British Journal of Pharmacology and Toxicology raportoi se lëkura e limonit ka veti antibakteriale, antivirale dhe antifungale. Ndihmon në luftën kundër ftohjeve dhe gripit dhe forcon sistemin tonë imunitar./albeu.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments