6.1 C
Pristina
Friday, July 30, 2021
Home KËSHILLA Përmison shikimin dhe mbron më.lçinë : Shume pak persona e njohin këtë...

Përmison shikimin dhe mbron më.lçinë : Shume pak persona e njohin këtë frut se si quhet!

Mushmolla është pemë shumë e shën. detshme, prej saj përgatitet marmelatë. Kjo pemë e përmirëson shikimin, forcon mëlçinë dhe veshkat, heq dhi mbjet nga gjunjët dhe nga shpina.

Sugjerohet edhe te marramendjet, di. arreja, inf eksioni i sipërfaqes së gojës e madje edhe kundër impot. encës. Në fryt ka sakarozë, gl. ukozë, taninë, pek. tinë, si dhe vitaminat C, B1, B2, B3, B6, PP.

Fryti i papjekur i saj mundet ta parandalojë gja. krrjedhjen nga mishi i dhë. mbëve si dhe para. ndalon paraqitjen e afteve në gojë. Sidomos u sugjerohet personave të moshuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments