6.1 C
Pristina
Thursday, June 17, 2021
Home KËSHILLA Mos e përsërisni më pasi është fatale! Nuk e dinit, por ja...

Mos e përsërisni më pasi është fatale! Nuk e dinit, por ja çfarë ndodh nëse i merrni ilaçet pa pirë ujë. Flasin mjekët dhe ekspertët

Të gjithë ne një herë të vetme, kemi marrë një ilaç pa konsumuar ujë. Por, tregojnë mjekët, nëse kjo është rutinë për ju, mos e bëni më sepse është e dëmshme. Një raport bërë nga një klinikë në SHBA, tregon se ilaçet duhet të shoqërohen me ujë, madje një gotë plot me ujë, pasi në të kundërt, mund të keni acarime serioze të fytit.

Sipas raportit, ilaçe të caktuara mund t’ju shkaktojnë dëmtime të indeve, nëse qëndrojnë në kontakt me rreshtimin e ezofagut për shumë kohë. Dëmi në fjalë quhet ezofagit, i cili është një inflamacion që mund të shkaktojë gëlltitje të dhimbshme dhe të vështirë, si dhe dhimbje gjoksi. Nëse nuk trajtohet, ezofagiti mund të çojë në komplikime të tilla si mbresë ose ngushtim të ezofagut, shkruan Healthline.

Një tjetër problem që mund të shkaktohet është mbërthimi i fytit nga ilaçi, pra t’ju mbesë në fyt. Sigurisht që nuk është një urgjencë mjekësore, por gjithsesi mund të çojë në kollitje të keqe dhe acarim të bezdisshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments