6.1 C
Pristina
Thursday, June 17, 2021
Home KËSHILLA Kujdes! Tensioni i gjakut ju çon deri në gjendje koma, ja ushqimet...

Kujdes! Tensioni i gjakut ju çon deri në gjendje koma, ja ushqimet që nuk duhet kurrësesi të konsumoni

Dhimbja e kokës, si pasojë e tensionit të lartë të gjakur, është një prpblem masiv së fundmi, ku shumë prej pacientëve kanë gjetur vdekjen. Kjo sëmundje kërkon më shumë kujdes dhe ndërgjegjësim.

Siç e dimë, tensioni i lartë shoqërohet jo vetëm me dhimbje koke, por edhe me dhimbje në fytyrë, në sy, mjegullim shikimi, që për pasojë bëhet shumë i ndjeshëm ndaj dritës. Kjo sëmundje të “fal” marrëmendje, mungesë orientimi dhe të përziera, që intensifikohen gjatë ndryshimit të pozicionit të trupit. Po ashtu, shqetësime janë edhe gjakderdhje të hundëve, skuqje të lëkurës së fytyrës, rrahje të çrregullta të zemrës, të vjella, vështirësi në frymëmarrje, plogështi.

Por si mund ta mbajmë nën kontroll këtë sëmundje? Mjekët tregojnë se ushqimet e përpunuara, mishi i kuq, ushqimet e skuqura, me shumë yndyrë, turshitë e gatshme, alkoli dhe pijet energjike e rrisin tensionin e lartë të gjakut. Në ndihmë mund t’ju vijë hudhra, pasi përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe largojnë toksinat dhe kolesterolin nga organizmi.

Ju duhet të konsumoni 2-4 thelpinj hudhër të freskët në mëngjes përpara se të hani ushqim ose përpara se të flini. Hudhra duhet ngrënë e gjallë sepse gatimi humbet shumicën e ushqyesve të nevojshëm./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments