6.1 C
Pristina
Thursday, June 17, 2021
Home SHKENCË/TECH Hakerat vjedhin miliona të dhëna në Amazon, Netflix dhe Facebook/ Zbuloni nëse...

Hakerat vjedhin miliona të dhëna në Amazon, Netflix dhe Facebook/ Zbuloni nëse email-i juaj ka rënë në duart e tyre

Ekspertët e sigurisë kibernetike kanë gjetur një masë të madhe të dhënash të vjedhura që përmbajnë 26 milion persona ose subjekte në faqet e internetit të njohura përfshirë Amazon, Facebook dhe Netflix.

Hakerat përdorën nje virus  “malware” për të vjedhur 1.2 TB të dhëna, përfshirë informacionin e pagesës, nga tre miliardë kompjuterë që përdorin Windows 2018 dhe 2020.

Detajet e hyrjes për pothuajse çdo llogari në internet që mund të mendoni, Apple, Amazon, Facebook, Netflix, eBay, Instagram janë kapur nga zyrtarët.

Ky sulm u zbulua për herë të parë nga studiuesit e sigurisë kibernetike të rrjetit NordLocker të cilët shpjeguan se kredincialet i vodhi një program “malware” (lloj software për të ndërhyrë, dëmtuar apo për të marrë akses të paautorizuar në sistemin e një kompjuteri).

Si të zbuloni nëse detajet tuaja janë vjedhur

Të gjitha detajet perkthehen në 1,121,484 adresa email që janë përdorur për të krijuar llogari të ndryshme.

Falë punës së NordLocker dhe faqes së internetit “HaveIBeenPwned”, çdokush mund të drejtojë një kërkim për të parë nëse emaili i tij është hakuar.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të vizitoni faqen e internetit këtu dhe të futni çdo adresë emaili që përdorni për gjëra të tilla si Netflix, Instagram, Facebook, etj.

Faqja do t’ju tregojë nëse jeni prekur nga hakerat.

Më pas rekomandohet që të bëhet ndryshim i fjalëkalimit të të gjitha shërbimeve që janë përdorur me atë adresë email-i që ka rënë në duart e hakerave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments