6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KËSHILLA 7 truke me kripë që do t'ju lehtësojnë jetën!

7 truke me kripë që do t’ju lehtësojnë jetën!

Rreth 90% e popullsisë në botë konsumon më shumë kripë nga sa i nevojitet organizmit të tyre. Kjo do të thotë se duhet të ulet pak konsumi, por gjithashtu nëse është një gjë që e ka çdo familjar, pa përjashtim, ajo është kripa.

Pra, nëse duhet të zvogëlojmë marrjen e kripës dhe nëse shumica prej nesh ka kripë në shtëpi, ideja më e mirë është të gjesh përdorime të tjera për të që nuk kanë të bëjnë me ushqimin.

Po çfarë? Jua tregojmë ne!

1- Mund të ftohni pijet tuaja të preferuara. Merrni një enë, shtoni pak akull, ujë dhe në fund përziejini. Pastaj fusni bidonin ose kanoçen me pije dhe pas 5 minutash do të shijoni një pije të freskët.

7 truke me kripë që do t'ju lehtësojnë jetën!

2- Nëse nuk doni që bora t’ju kthehet në akull, atëherë hidhni pak kripë dhe shihni magjinë.

7 truke me kripë që do t'ju lehtësojnë jetën!

3- Në një qese plastike fusni lulet artificiale, pastaj hidhni pak krikë të trashë. Tundeni qesen me kujdes dhe shihni si do t’u ketë ikur pluhuri pastaj.

7 truke me kripë që do t'ju lehtësojnë jetën!

4. Kur ndizni oxhakun, hidhni pak kripë te druri që digjet, në mënyrë që mos u krijohet blozë.

7 truke me kripë që do t'ju lehtësojnë jetën!

5. Pastroni me kripë makinën larëse. Hidhni pak kripë dhe uthull te lavatriçja. Merrni një furçë dhe pastrojeni gjithë kazanin. Pastrojeni me pak ujë të pastër pastaj dhe shihni mrekullinë.

7 truke me kripë që do t'ju lehtësojnë jetën!

6. Me pak vaj ulliri dhe kripë pastroni parketin, ose çdo gjë që keni prej druri.

7 truke me kripë që do t'ju lehtësojnë jetën!

7. Te pluhuri që përdorni për të larë rrobat shtoni pak kripë dhe me të hiqni njollat e djersës.

7 truke me kripë që do t'ju lehtësojnë jetën!

8.Me pak kripë, mund t’i zgjasni përdorimin edhe fshesave tuaj të vjetra. Përgatitni një solucion me ujë të kripur në një kovë dhe fusni në të fijet për disa minuta. Do të shkojë më gjatë./K.C/dritare.net

7 truke me kripë që do t'ju lehtësojnë jetën!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments