6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home Uncategorized A e dini se pilotja e parë e NATO-s e avionit reaktiv...

A e dini se pilotja e parë e NATO-s e avionit reaktiv ka qenë një turke?

E lindur më 1933, Leman Bozkurt Altinçekiç është pilotja e parë e avionëve reaktorë të Turqisë dhe NATO-s. Altinçekiç, e cila ka ëndërruar të fluturojë që në moshë të vogël, bën një hap të madh drejt përmbushjes së ëndrrave të saj vitin që mbaron shkollën e mesme dhe merr trajnim për avionë në impiantet “Turkkus Inonu”.

Në 1954, falë vendimit që lejon gratë të dërgohen në Forcat e Armatosura Turke, ajo aplikoi në Akademinë Ushtarake Ajrore të Izmirit dhe filloi trajnimin atje në tetor të vitit 1955. Ajo përfundoi trajnimin e saj me avionë me helikë në vitin 1957 dhe të njëjtin vit diplomoi. NATO, që ishte aleanca më e madhe ushtarake në botë në atë kohë, i kishte mbushur vetëm 5 vjet.

Leman Bozkurt Altinçekiç merr trajnim për pilot të avionëve reaktorë me dëshirën për të fluturuar edhe më lart. Altinçekiç, e cila ishte në qiej për nëntë vjet me certifikatën e pilotit të avionit reaktor, ka qenë pilotja e parë dhe e vetëm femër e avionëve reaktorë jo vetëm e Turqisë, por edhe të forcave të NATO-s për një kohë të gjatë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments