6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KËSHILLA Pastroni enët e gjakut pas korones: Katër përgatitje që do të shpëtojnë...

Pastroni enët e gjakut pas korones: Katër përgatitje që do të shpëtojnë zemrën tuaj

Rrjeti i kapilarëve, enëve të gjakut dhe arterieve shërben për të bartur gjakun plot oksigjen dhe lëndë ushqyese përmes trupit të njeriut. Pa të, organet nuk do të ishin në gjendje të funksiononin fare.

Sistemi i qarkullimit të gjakut tek njerëzit është jashtëzakonisht kompleks. Rrjeti i kapilarëve, enëve të gjakut dhe arterieve shërben për të bartur gjakun plot oksigjen dhe lëndë ushqyese përmes trupit të njeriut. Pa të, organet nuk do të ishin në gjendje të funksiononin fare.

Edhe çrregullimi më i vogël mund të shkaktojë një shqetësim serioz të gjendjes shëndetësore të një individi, dhe madje ta vërë në dyshim jetën e tij. Truri vuan mjaft dhe presioni i gjakut rritet. Këto procese mund të rezultojnë në goditje në tru, sulm në zemër dhe sëmundje të tjera të rënda.

Enët e gjakut bëhen veçanërisht të ndjeshme edhe pas kurorës së virusit, pasi që hulumtimet kanë treguar se virusi shkatërron enët e gjakut, dëmton zemrën dhe madje çon në formimin e mpiksjeve të gjakut.

Fenugreek

Fenugreek është i mirë për tretjen, dhjamin në gjak, përmirëson qarkullimin dhe përshpejton metabolizmin. Saponinat ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit LDL që bllokojnë arteriet.

Për një pije medicinale, vendosni një lugë çaji fenugreek në ujë dhe lëreni të thahet brenda natës. Të nesërmen në mëngjes hani fenugreek të njomur me ujë në stomak bosh. Përsëriteni procedurën për disa muaj.

Fara liri

Bollëku i acidit alfa-linolenik (ALA) në farat e lirit zvogëlon inflamacionin dhe presionin e gjakut, duke pastruar kështu arteriet dhe duke rritur shëndetin e përgjithshëm të zemrës. Farat e lirit përmbajnë fibra që lidhet me kolesterolin “e keq” dhe ndihmon në pastrimin e enëve të gjakut.

Nar

Pasuria e fitokimikateve antioksiduese në gjak mbron enët e gjakut nga dëmtimi oksidativ që bën që pllakat dhe mpiksjet e gjakut të grumbullohen në arterie. Për më tepër, ky frut stimulon prodhimin e oksidit nitrik në gjak, i cili ndihmon në hapjen e arterieve dhe rregullimin e presionit të gjakut.

Rekomandohet të hani një deri në dy fruta të freskëta në ditë, ose të pini një gotë me lëng të shtrydhur fllad.

Speca djegës

Speci djegës, megjithëse një përbërës i domosdoshëm në shumë pjata dhe salca për shkak të shijes së tij jashtëzakonisht pikante, parandalon akumulimin e kolesterolit falë përbërësit aktiv – kapsaicina. Zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq, i cili zvogëlon rrezikun e bllokimit të arterieve. Kontribuon në qarkullimin më të mirë të gjakut dhe një rrezik më të ulët të goditjes në tru dhe sulmit në zemër.Për të përgatitur një pije medicinale, duhet të shtoni gjysmën e një lugë çaji piper kajene në 250 mililitra ujë të nxehtë. Pini këtë përzierje dy herë në ditë për disa javë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments