6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home KËSHILLA Do të habiteni: Çfarë mund të rrisë rrezikun e një sulmi në...

Do të habiteni: Çfarë mund të rrisë rrezikun e një sulmi në zemër

Gjëra të tilla si mungesa e stërvitjes, dieta jo e shëndetshme dhe historia familjare e sëmundjes së zemrës sigurisht që do të rrisin rrezikun, por nuk janë faktorët e vetëm që duhet të mbani në mend. Ne kemi veçuar disa gjëra që mund t’ju rrezikojnë nga një sulm në zemër.

Ju keni një sëmundje autoimune

Nëse keni një histori familjare të sëmundjeve autoimune të tilla si lupusi ose artriti reumatoid, mund të keni një sulm në zemër. Gratë që zhvilluan sëmundje autoimune gjatë shtatzënisë mund të jenë veçanërisht të rrezikuara, raporton lista Novi.

Tek gratë, hipertensioni në shtatzëni, historia e preeklampsisë ose eklampsisë mund të rrisë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në moshën e mesme. Diabeti i shtatzënisë rrit rrezikun për diabetin tip 2 dhe diabeti tip 2 mund të rrisë pesëfish rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare.

Jashtë është ftohtë

Ashtu siç mund të keni dyshuar, dimri mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin tuaj. Temperaturat dukshëm më të ulta mund të shkaktojnë një sulm në zemër sepse kur është ftohtë, trupi përpiqet të mbajë nxehtësinë brenda qendrës së tij, kështu që përpiqet të mos lejojë që nxehtësia të dalë nga trupi. Kjo ndonjëherë mund të çojë në një sulm në zemër sepse enët e gjakut ngushtohen.

Ju keni filluar një regjim të ri ushtrimesh

Kështu që keni vendosur të merrni formë, gjë që është e shkëlqyeshme, por është e rëndësishme të shikoni se si i qaseni stërvitjes. Nëse do të ishit në fazën ‘shtrat-patate’ dhe të hidheshit menjëherë në stërvitje me intensitet të lartë, kjo mund të çojë në një sulm në zemër.

Çdo ndryshim i madh, i papritur mund të shkaktojë një sulm në zemër, madje edhe stres të tepruar gjatë seksit (i cili shqetëson veçanërisht të moshuarit). Në të gjitha këto skenarë, ndodh një ndryshim i papritur i hormoneve të stresit që mund të çojë në paqëndrueshmëri në rrjedhjen e gjakut në zemër, duke shkaktuar potencialisht një sulm në zemër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments