6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KURIOZITETE Testi që përdoret për të përzgjedhur ushtarët! Sa kuaj shihni?

Testi që përdoret për të përzgjedhur ushtarët! Sa kuaj shihni?

Testet e para të personalitetit u shfaqën në vitet 1920. Ato zakonisht u përdoren për ta bërë më të thjeshtë procesin e përzgjedhjes së personelit në forcat ushtarake. Në ditët e sotme, ka mjaft teste të tilla dhe qëllimet e tyre ndryshojnë nga psikologjia klinike deri tek këshillimi i marrëdhënieve

Ne ju ofrojmë një test psikologjik të lehtë dhe të shpejtë për të zbuluar disa anë të fshehura dhe të panjohura të karakterit tuaj. Thjesht duhet të llogarisni numrin e kuajve që shihni në imazhin e mësipërm për të kuptuar më shumë rreth mënyrës suaj të përballjes me veten në disa situata ose arsyen pse reagoni në një mënyrë të caktuar.

Shikoni foton për 50 sekonda dhe pastaj përgjigjuni pyetjes: “Sa kuaj keni parë?”.

Një kalë


Nëse shihni vetëm një kalë, nuk jeni shumë vëzhgues dhe shikoni shumicën e gjërave nga sipërfaqja. Ju nuk shqetësoheni aspak për gjërat e vogla dhe jeni një nga ata njerëz që i merrni vendime shpejt. Kënaqeni nëse punoni në ekip dhe keni harmoni me njëri-tjetrin. Kjo ju bën një udhëheqës të mirë dhe dini të dëgjoni të tjerët.

Ju jeni një person me aftësinë për t’i parë gjërat përtej kuptimit të tyre të vërtetë ndonjëherë. Ju keni një mënyrë për të parë gjërat ndryshe, por kjo nuk ju bën të përqendroheni në vetvete. Ju gjithashtu nuk dëshironi të humbni debatet. Ju jeni një person që besoni shumë në vete dhe nuk ju intereson se çfarë mendojnë njerëzit për ju.

Midis 5 deri në 10 kuaj


Nëse keni mundësi të shihni ndërmjet 5 deri në 10 kuaj, atëherë jeni një person që i merr gjërat seriozisht dhe në çdo situatë përpiqeni të jepni më të mirën. Ju jeni një perfeksionist, jeni shumë i arsyeshëm dhe gjithmonë përqendroheni në detyrat tuaja. Nuk keni ndonjëherë vështirësi në arritjen e qëllimeve që keni caktuar për veten tuaj.

Jeni një person që ju pëlqen të parashikoni dhe kjo është arsyeja pse ju pëlqen të planifikoni gjithçka, në mënyrë që të kontrolloni gjërat që keni planifikuar. Ju nuk keni problem të përsërisni gjërat ose të shkoni prapa për diçka, veçanërisht kur e dini se ajo çon në qëllimet tuaja. Jeni një person me besim dhe keni siguri në veten tuaj pjesën më të madhe të kohës. Ndonjëherë ju i nënvlerësoni gjërat për shkak të këtij qëndrimi i cili ju çon në dështime çdo herë pas here. Kjo gjë nuk ndikon shumë tej ju dhe prap vazhdoni të ecni para.

11 kuaj ose më shumë


Nëse mund të shihni 11 kuaj ose më shumë, ju jeni një person shumë i vëmendshëm dhe i detajuar. Ju keni mundësinë të perceptoni shumë gjëra që njerëzit e tjerë thjesht nuk munden. Kur ju keni një punë për të bërë, nuk humbisni asnjë detaj në mënyrë që të arrini përsosmërinë.

Ju pëlqen t’i bëni gjërat në një mënyrë metodike duke ndjekur një procedurë ose një grup udhëzimesh. Ju nuk jeni një person i kënaqur me një “Po” dhe besoni të shkoni përtej saj. Këmbëngulja dhe dëshira juaj për përsosmëri zakonisht ju bëjnë të pasigurt në lidhje me rezultatet. Ne ju këshillojmë të shkoni me rrjedhën dhe të mos i merrni gjërat shumë seriozisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments