6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Me 24 maj të vitit 1860, Arbëreshët në “Piana degli Albanesi” shkruan...

Me 24 maj të vitit 1860, Arbëreshët në “Piana degli Albanesi” shkruan me gjak një nga kapitujt më të rëndësishëm të historisë së lavdishme të Risorgimento-s

Me 24 maj të vitit 1860, Arbëreshët në “Piana degli Albanesi” shkruan me gjak një nga kapitujt më të rëndësishëm të historisë së lavdishme të Risorgimento-s (luftës për lirinë dhe bashkimin e Italisë).
161 vjet më parë, ata pritën Xhuzepe Garibaldin, udhëheqësin legjendar të luftërave për liri të popujve të robëruar, i cili arriti me luftëtarët e tij dhe me udhërrëfyesin arbëresh Nino Petën. Këtu ai bujti në shtëpinë arbëreshe dhe përgatiti planin për çlirimin përfundimtar të Palermos. Kjo do të ishte beteja më e madhe e Garibaldit, që vazhdoi tri ditë dhe që Frederik Engelsi do ta cilësonte si “ndërmarrjen më të mahnitshme të shekullit tonë.”
Fitorja historike e kryengritjes së Palermos u kurorëzua me formimin e qeverisë revolucionare të Sicilisë nga Garibaldi, ku u përfshi si ministër i brendshëm dhe Françesko Krispi.
Shkrimi në vijim, i përgatitur nga prof. Nasho Jorgaqi, na njeh për më shumë detaje rreth aktivizimit të arbëreshëve në lëvizjen Risorgimento.

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments