6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE Si të kurseni kohën teksa punoni në kompjuter

Si të kurseni kohën teksa punoni në kompjuter

Ka 3 lloje të përdoruesve të kompjuterit: ata që përdorin mausin e tyre, ata që përdorin tastierën e tyre dhe ata që preferojnë të flasin me Cortana ose Siri. Pa marrë parasysh se në cilën kategori përfshiheni, nuk mund ta mohoni dobinë e madhe të shkurtimeve të caktuara që zbulojnë mundësitë e panjohura që kompjuteri juaj gjithmonë ka pasur. Këto truket inteligjente përmirësojnë përvojën tuaj të përditshme kompjuterike dhe japin një shtytje absolute në produktivitetin dhe në sigurinë tuaj.
Bright Side ka mbledhur disa këshilla që do të jenë të dobishme për këdo që përdor kompjuterin e tyre për argëtim apo biznes.

Ctrl + T hap një skedë të re
Kur punoni shumë në kompjuterin tuaj hapja e skedave të reja është një veprim që ju bëni gjatë ditës. Në vend që ta bësh manualisht me mausin thjesht shtypni “ctrl” dhe letra T dhe një tab (faqe) e re do të hapet. Nëse po përdorni një MacBook, do të shtypni “komandën” në vend të “ctrl.”

Pyetsi Google për ndonjë problem me të cilin po hasni përpara se të shkoni te një ekspert i PC-së.
Shumica e problemeve të IT-së janë çështje të thjeshta që lehtë mund të zgjidhen duke ndjekur disa hapa. Megjithatë, shumica e njerëzve i zë paniku kur u ndodh ndonjë gjë e gabuar dhe drejtohet tek eksperti më i afërt i PC-së. Ju mund të shkruani problemin tuaj në shiritin e kërkimit të Google dhe të lexoni se çfarë ju tregojnë Microsoft apo forumet e ndryshme të teknologjisë. Ju ndoshta do të gjeni zgjidhjen atje dhe nuk do të duhet të shpenzoni para për një ekspert.

Për konvertimet në valutë, përdorni kërkimi në Google në vend të një kalkulatori.
Kush ka nevojë për llogaritëse kur ke diçka të çmuar si Google? Nëse jeni duke udhëtuar jashtë vendit dhe keni nevojë të shihni se sa para do të merrniduhet të këmbeni , thjesht mund të shkruani sasinë e parave dhe monedhave të vendit ku po udhëtoni. P.sh,”100 dollarë për euro” do të jetë e mjaftueshme për të mësuar se sa do të fitoni ose humbni nga shkëmbimi.

Laptopi karikohet më shpejt kur është në modalitetin e aeroplanit.

Kur kompjuteri juaj është në modalitetin e aeroplanit do të thotë se shumë veçori, si Wi-Fi dhe Bluetooth,janë të fikura. Kjo bën që bateria të ngarkohet më shpejt se kur funksionon normalisht.Laptopi juaj do të karikohet 15 minuta më shpejt se saj kur është jashtë modaliteti të aeroplanit.

Shkarkoni automatikisht çdo imazh të Google duke shtypur Alt dhe duke klikuar mbi të.
Shumica e njerëzve klikojnë me të drejtë në imazhe dhe zgjedhin opsionin “save”, por ka një mënyrë shumë më të lehtë dhe më të shpejtë për të shkarkuar një foto në kompjuterin tuaj. Ju thjesht mund të shtypni “alt” dhe pastaj klikoni mbi një imazh dhe do të ruhen automatikisht në kompjuter në dosjen tuaj të shkarkimeve. Në një MacBook ju mund të shtypni kontrollin dhe pastaj klikoni mbi imazhin, më pas ju do të ju jap një menu drop-doën ku mund të zgjidhni Copy Image.

Fshihni adresën tuaj IP në mënyrë që askush të mos shohë atë që po bën.
Ka mënyra të ndryshme që mund të fshehin adresën tuaj IP dhe të bëni shfletimin tuaj të padukshëm. Para së gjithash, ju duhet të instaloni një VPN të mirë në shfletuesin tuaj të internetit në mënyrë që të ndryshojë vendndodhjen tuaj reale. Pastaj, ju mund të shkarkoni PeerBlock, i cili gjithashtu fsheh adresën tuaj, dhe ju jep mundësinë për të bërë çfarë të doni me askush nuk di.https://www.instagram.com/p/BaewiadBzHo/embed/captioned/?cr=1&v=12&wp=500&rd=https%3A%2F%2Fgazetasi.al&rp=%2Fsi-te-kurseni-kohen-teksa-punoni-ne-kompjuter%2F#%7B%22ci%22%3A0%2C%22os%22%3A638%7D

Shkarkoni “f.lux” për të bërë që ndriçimi i ekranit të kompjuterit të përshtatet automatikisht në mjedisin e tij.

Ka shumë prej jush që punojnë në kompjuterët tuaj nga mjedise të ndryshme dhe e dinë sa e vështirë është të jesh në një vend të errët me një ekran tepër të ndritshëm. Shumica e kompjuterave kanë modalitetin e ndryshimit të natës, i cili rregullon ndriçimin gjatë natës. Gjithashtu mund të shkarkoni dhe instaloni f.lux, i cili automatikisht rregullon ndriçimin e ekranit bazuar në çdo mjedis që është vendosur. Është një alternativë e madhe nëse modaliteti i ndryshimit të natës nuk është i kënaqshëm për ju.

Një desktop i pastër do të thotë një kompjuter më i shpejtë.https://www.instagram.com/p/BN9zCrRlOyZ/embed/captioned/?cr=1&v=12&wp=500&rd=https%3A%2F%2Fgazetasi.al&rp=%2Fsi-te-kurseni-kohen-teksa-punoni-ne-kompjuter%2F#%7B%22ci%22%3A1%2C%22os%22%3A641%7D

Nëse keni probleme me shpejtësinë e kompjuterit tuaj, mund të jetë fakti që desktopi juaj është plot me ikona. Në vend që të keni një dosje për çdo gjë të vogël në tavolinën e punës, mund të krijoni një dosje dhe të organizoni gjithçka aty. Ky veprim do të maksimizojë shpejtësinë e kompjuterit tuaj.

Gjeni se kush po vjedh Wi-Fi tuaj.https://www.instagram.com/p/BQ6A5o1jLg7/embed/captioned/?cr=1&v=12&wp=500&rd=https%3A%2F%2Fgazetasi.al&rp=%2Fsi-te-kurseni-kohen-teksa-punoni-ne-kompjuter%2F#%7B%22ci%22%3A2%2C%22os%22%3A644%7D

A nuk është e bezdisshme kur lidhja juaj është e ngadaltë sepse dikush tjetër po përfiton nga Wi-Fi juaj? Nëse nuk dëshironi të ndryshoni fjalëkalimin tuaj, por gjithashtu të gjeni se kush janë hajdutët, atëherë mund të shkarkoni ‘Kush është në Wi-Fi time’ dhe t”i gjeni kush janë.

Ju mund të rikuperoni skedarët e fshirë edhe nëse e keni zbrazur kutinë e riciklimit.

Fshirja e dosjeve dhe pastaj zbrazja e koshit të riciklimit mund të jenë shumë frustruese, pasi mund të kuptoni më pas se në atë grumbull ka pasur një skedar që ju nevojitet vërtet. Çfarë mund të bëni është të shkarkoni Recuva, i cili është një program për të rimarrë skedarët e fshirë përgjithmonë. Ju vetëm zgjidhni se çfarë lloji të skedarit jeni duke kërkuar dhe programi kërkon gjithçka për ju. Nëse ka qenë një kohë e gjatë që kur keni fshirë një skedar, është e mundur që programi të mos jetë në gjendje ta gjejë atë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments