6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KURIOZITETE Cila është prejardhja e fjalës “cinik”?

Cila është prejardhja e fjalës “cinik”?

Me emrin “Cinikët” janë quajtur përfaqësuesit e një shkolle filozofike në Greqinë e Lashtë të themeluar në Athinë nga Antisfemi rreth viteve 435-370 para erës sonë.

Antisfeni ka qenë nxënës i Sokratit.

Cinikët karakterizoheshin nga përbuzja e plotë ndaj mirësjelljes shoqërore dhe ndaj kultit të virtytit të kulluar.

Shkolla e Cinikëve kritikonte moralin dhe lakminë e të pasurve dhe u bënte thirrje njerëzve të hiqnin dorë nga teprimet, të kënaqeshin me më të domosdoshmen dhe të mos përfillnin rregullat dhe konvencionet e marrëdhënieve shoqërore.

Përfaqësuesi më tipik i tyre ka qenë Diogjeni (në vizatimin shoqërues), i cili në shenjë proteste pasive ndaj moralit dhe lakmive të pasanikëve, banonte në një fuçi dhe endej nëpër rrugët e Athinës me një llampë në dorë duke thirrur: “Po kërkoj njeriun”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments