6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KULTURË Nga skllavëria në Kembrixh, historia e Francis Williams (FOTO)

Nga skllavëria në Kembrixh, historia e Francis Williams (FOTO)

Imagjinoni një botë ku fati i tërë jetës suaj të përcaktohej nga ngjyra e lëkurës suaj. Francis Williams jetoi në një botë të tillë, por ai luftoi gjithsesi përmes poezisë

Francis Williams lindi rreth vitit 1692 në Xhamajka. Ai lindi në skllavëri, por deri në moshën pesë vjeçare prindërit e tij John dhe Dorothy Williams ishin liruar me vullnetin e ish-zotërisë së tyre. Në mënyrë të pazakontë për kohën, familja e Francis ishte e pasur, pronë e zezakëve të lirë, gjë që i ndau ata nga shumica e popullsisë së Xhamajkës që ishin ose kolonistë britanikë (dhe kryesisht të bardhë) ose afrikanë të robëruar. Prona e familjes përfundimisht do të zgjerohej duke përfshirë tokën dhe madje edhe skllevërit me ngjyrë.

Me këtë edukim unik të privilegjuar për një xhamajkan me ngjyrë, Francis dhe vëllezërit e motrat e tij ishin në gjendje të shkonin në shkollë dhe Francis do të udhëtonte në Evropë në 1721. Sakaq, ai vizitoi dhe eksploroi kulturat e vendeve të ndryshme duke përfshirë Francën dhe Italinë, ashtu si bijtë e pronarëve të pasur britanikë të plantacioneve të skllevërve që dominonin shoqërinë xhamajkane. Në 1723, Francis u bë një shtetas britanik, duke forcuar vendin e tij në shoqëri dhe duke i dhënë një status që ishte i paarritshëm për skllevërit. /koha.mk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments