6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Zbulimi arkeologjik në Fier/ Neritan Ceka: Gjetjet janë 2400-vjeçare/Video

Zbulimi arkeologjik në Fier/ Neritan Ceka: Gjetjet janë 2400-vjeçare/Video

Gërmimet për varret masive jashtë murit rrethues të qytetit antik të Apolonisë do të vazhdojnë.

Zbulimet në rrugën e re turistike, qe do të lidhë by-pass-in e Fierit me Apoloninë, bllokuan punimet. Sot, në zonë ishte dhe arkeologu Neritan Ceka.

Mendohet që varreza i përket shekullit të tretë të erës sonë, ndërsa furra e qeramikës me teknikën e harqeve, mund të jetë ndërtuar rreth shekullit 4-5 përpara erës sonë.

Mes objekteve ka rreth 800 vite diferencë.

Pas gërmimeve arkeologjike, që do të zgjasin rreth një muaj, pritet të vazhdojnë punimet për ndërtimin e rrugës së re.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments