6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home SHKENCË/TECH Ajsbergu më i madh në botë ndahet nga Antarktida

Ajsbergu më i madh në botë ndahet nga Antarktida

Një ajsberg, dy herë më i madh se ishulli Stewart është shkëputur nga Antarktida në Detin Weddell, duke u bërë deti më i madh në botë, tha Agjencia Evropiane e Hapësirës.

Sipërfaqja e ajsbergut është 4320sq km, dhe masat 175 km me 25 km.

Ajsbergu i quajtur A-76 u zbulua së pari nga Sondazhi Britanik i Antarktikut dhe u konfirmua nga Qendra Kombëtare e Akullit e SHBA.

Shkencëtarët presin që ajsbergu të prishet dhe pjesët e tij të rrethojnë Antarktidën për vite ose dekada në vend që të zhvendosen drejt veriut në korsitë e transportit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments