6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home KURIOZITETE Krijohet ajsbergu më i madh në botë: Katër herë më i madh...

Krijohet ajsbergu më i madh në botë: Katër herë më i madh se New Yorku

Një pllakë gjigande akulli gati katër herë më e madhe se qyteti i New York-ut u shkëput nga Antarktida në detin Weddell, duke u bërë ajsbergu më i madh në botë, sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës.

Ajsbergu u pa në imazhet e fundit satelitore të kapura nga misioni Copernicus Sentinel-1, sipas agjencisë hapësinore në një deklaratë të postuar në faqen e saj të internetit me një foto të shtresës së madhe të akullit, të zgjatur.

Sipërfaqja e saj është 4,320 km katrore dhe ka përmasa 175 km e gjatë me 25 km e gjerë.

Për krahasim, sipërfaqja totale e tokës dhe ujit të qytetit të New York-ut është 1,213 km katrore ndërsa ishulli spanjoll i Mallorca në Mesdhe zë 3,640 km katrore.

Ky renditet si ajsbergu më i madh ekzistues në planet – duke tejkaluar ajsbergun A-23A, që është rreth 3,380 km katrore dhe po noton gjithashtu në detin Weddell.

Një tjetër ajsberg i madh në Antarktik ka humbur shumë nga masa e tij dhe është copëtuar, thanë shkencëtarët më parë këtë vit.

A-76 u zbulua së pari nga Sondazhi Britanik i Antarktikut dhe u konfirmua nga Qendra Kombëtare e Akullit e SHBA-ve, me qendër në Maryland duke përdorur imazhe nga Copernicus Sentinel-1, të përbërë nga dy satelitë me orbita polare.

Krijimi periodik i copave të mëdha të akullit është pjesë e një cikli natyror.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments